Blen čierny (Blín černý), Hyoscyamus niger L., Ľuľkovité-Solanaceae

Opis: Jednoročná alebo dvojročná byliny s priamou stonkou a striedavými listami. Z pazúch listov vyrastajú sivožlté, fialovo žilkované kvety. Plod je tobolka s mnohými hnedými semenami. Kvitne od júna do septembra.

Výskyt: Rastie v suchých a teplejších oblastiach, u nás do výšky 500 m nad morom. Pochádza pravdepodobne zo Stredomoria, je však rozšírená v celej Európe a Ázii.

Zber a úprava: Na liečebné ciele sa zbierajú listy a vňať. Prvý rok sa zbierajú ružicovité listy dvakrát v lete (júl, august), keď je v nich najväčšie množstvo alkaloidov, druhý rok sa zbierajú steblové listy na začiatku kvitnutia, vrcholky stebiel a konce vetiev na konci kvitnutia. Listy a vňať sa rozrežú a sušia oddelene od ostatných rastlín pri teplote 30-40 oC. Dôležité je chrániť listy blenu pred zvlhnutím.

Obsahové látky: Vo všetkých častiach rastliny sa nachádzajú alkaloidy-hyoscyamín, atropín, skopolamín. V listoch ich je do 0,1 %, v steblách do 0,02 % a v koreňoch 0,15-0,08 %. Okrem alkaloidov blen obsahuje bielkoviny, cukor, živicu, tuky, silicu a iné látky.

Použitie: Vo veterinárnej praxi sa blen a prípravky z neho používajú na ukľudnenie, proti bolestiam a kŕčom. Liečebný účinok blenu je známy už veľmi dávno.

Vo forme prášku alebo suchého extraktu sa používa ako upokojujúci prostriedok pri ochoreniach tráviacej a dýchacej sústavy. Vo forme záparu (l:40 alebo 1:50) sa používa na utlmenie sekrécie žliaz tráviaceho traktu pri zápalových a vredových ochoreniach slizníc a na potlačenie spazmov hladkej svaloviny a bronchov.

Celá rastlina je jedovatá, možno ju používať len po dohode s veterinárnym lekárom!


You-Tube kanál Herby

Kanál Herby