Vratič obyčajný (Vratič obecný), Tanacetum vulgare L., Astrovité-Asteraceae

Opis: Trváca rastlina s priamou, hranatou stonkou, dorastajúcou do výšky 50 - 150 cm, perovito strihanými listami a metlinovitým úborom zlatožltých kvetov. Plod je nažka bez chocholca. Kvitne od júla do septembra.

Výskyt: Rastie na lúkach, pri okrajoch ciest a lesov a pestuje sa aj v záhradách.

Zber a úprava: Na liečebné účely sa zbierajú kvetné úbory. Zbierajú sa bez stoniek v čase kvitnutia. Sušia sa v tieni pri teplote do 25 oC na dobre vetranom mieste. So suchou drogou sa zbytočne nemanipuluje, pretože sa drobí. Aktívnosť obsahových látok sa pri dodržaní optimálnych podmienok skladovanía znižuje za rok o 25 %.

Obsahové látky: V listoch a kvetoch sa nachádza silica, flavonoidy, triesloviny, horčiny a cukry.

Použitie: Prípravky z vratiča majú žlčopudný účinok. V klinických podmienkach bolo overené priaznivé pôsobenie vratiča pri liečení hepatitíd, cholecistitíd a iných zápalových ochorení pečene. Kvetné úbory vo forme prášku alebo vodných výluhov sa požívajú ako prostriedok hlístopudný, žlčopudný a sťahujúci pri hnačkách. V ľudovom veterinárstve sa vratič požíva pri ochoreniach srdcovo-cievneho systému, tráviaceho traktu, žltačke, anémii, vrede žalúdka, zvonka pri liečení hnisajúcich rán a svrabe.

Experimentálne sa dokázalo, že zápar z kvetov vratiča zvyšuje amplitúdu srdcových kontrakcií, znižuje pulz a zvyšuje arteriálny tlak. Okrem toho zvyšuje amplitúdu kontrakcií tenkého čreva a aktivuje kontraktibilitu maternice.

Výluh drogy zvyšuje kvantitu a kyslosť žalúdočnej šťavy. Vo veterinárnej praxi sa vratiť požíva ako prostriedok protihlístový a protihmyzový. Vnútorné podávanie je kontraindikované u mladých, kondične slabých a gravidných zvierat. Taktiež u zvierat s chronickým poškodením obličiek.

Dávky neuvádzame, samoliečba sa nedoporučuje pre veľmi premenlivý obsah silice v droge.


You-Tube kanál Herby

Kanál Herby