ČIERNOHLÁVOK OBYČAJNÝ, ČERNOHLÁVEK  OBECNÝ, Prunella vulgaris L. syn. Brunella vulgaris L. (Lamiaceae)

Čiernohlávok obyčajnýJe 30 cm vysoká trváca bylina, má štvorhrannú stonku a stopkaté listy. Hustý hlávkovitý klas na vrchole a ďalšie na protistojacich výhonkoch majú pyskaté fialové ružové alebo biele kvety s päťpočetnou korunou. Plody sú tvrdky. Jestvuje viac druhov. U  nás rastú tri.

Vyskytuje sa na lúkach, pasienkoch, rúbaniskách  a  pri  priekopách. Stredovekí nemeckí liečitelia, pre priaznivé účinky pri chorobách, pomenovali černohlávok Gottheil –  Božia spása.

Drogu predstavuje vňať Prunellae (Brunellae) herba. Obsahuje triesloviny, horčiny,  kyselinu oleanovú, kávovú, chlorogénovú; z flavonoidov predovšetkým rutín, izokvercitrín a  hyperozid. Prítomná je aj  živica a  stopy éterického oleja. Novšie výskumy zdôrazňujú až 6 % obsah kyseliny rozmarínovej. Súčasne sa využívajú najmä sťahujúce, protizápalové účinky na vonkajšiu aplikáciu, ale tiež ako kloktadlo pri postihnutí ústnej dutiny, hltana. Kúpele a obklady sa používajú pri zápaloch  slizníc ženských pohlavných orgánov a konečníka, ale tiež na kožné afekcie.

Protizápalové účinky zabezpečuje trieslovina, ale aj kyselina rozmarínová. Spolu s flavonoidmi účinkujú antioxidačne pri vychytávaní voľných radikálov, ktoré sú zodpovedné za predčasné starnutie tkanív, ale aj za zhubné bujnenie. Priaznivý účinok sa dá využiť pri preventívnom kozmetickom využití proti predčasnému starnutiu pleti. Ochranne pôsobia aj  proti vzniku kožných nádorov. Pri vnútornom užívaní, zatiaľ ešte veľmi málo propagovanom, môže droga pôsobiť rovnako proti progresii arteriosklerózy. Hlavný podiel na jej vzniku majú  najmä voľné  kyslíkové radikály, ktoré rastlinné liečivé látky účinne potláčajú.

Na vnútorné užívanie sa pripravuje 3% zápar. Užívajú sa 2 – 3 šálky denne.

Čiernohlávok je aj užitočná medonosná rastlina.

Nové výskumy obsahových látok povzbudzujú k opätovnému využitiu čerstvých  listov ako zdravého šalátu  a  príloh   k  rôznym pokrmom.

MUDr. K. Mika


You-Tube kanál Herby

Kanál Herby