Keďže horec bol už mnohokrát predmetom našich článkov, uvedieme ho veľmi stručne ako oficinálny a potom najmä z pohľadu Západu ako perspektívnej liečivej rastliny nového milénia.

Koreň – Gentianae radix – je oficinálny v našom liekopise (SL 1, aj EU – ČL 97). Materská rastlina sa uvádza druh horec žltý (Gentiana lutea L.). V našej obchodnej sieti je balený ako sypaná čajovina (čaj o. i. zlepšuje motilitu žalúdočného traktu, priaznivo pôsobí na zlepšenie funkcie pečene a žlčových ciest). Vyššie dávky koreňa horca dráždia sliznice zažívacieho systému a môžu vyvolať nevoľnosť, vracanie i bolesti hlavy.

Horec žltýhorec bezbyľový (G. acaulis L.) sú perspektívne rastliny Západu v novom miléniu, hoci aj nie sú domácimi rastlinami Ameriky.

Okrem terapeutického použitia tvoria tu aj zložky poživatín, kozmetík i odvykacích prípravkov fajčenia. Tvoria aj zložkou čajovín a mnohých galeník. Na Západe sa ľudove uplatňujú (abecedne) najmä ako:

  • aperitívum,
  • na úpravu tepu,
  • pri silných črevných bolestiach,
  • pri malárii,
  • pri odvykacích kúrach fajčenia,
  • pri plynnatosti čriev,
  • na zyšovanie chuti do jedenia.

Pri nevhodnom kombinovaní s inými liečivami sa môžu objaviť bolesti hlavy, nauzea, až dávenie (aj pri predávkovaní).

Interakcie – spolupôsobenie s nevhodnou reakciou môže nastať pri súčasnom užívaní liekov na reguláciu krvného tlaku, vtedy by sa prípravky horca nemali užívať, podobne by ho nemali užívať dojčiace ženy .

Pri zbere koreňov treba dať pozor a nezameniť korene za korene podobne vyzerajúcej jedovatej rastliny – napr. kýchavice bielej (nemá listy krížmo protistojné, ale skrutkovito stáčané po stonke), prípadne druhy rodu čemerica (Helleborus), pre podobnosť podzemných častí.

Súčasný stav výskumu na Západe prebieha v hľadaní spoľahlivej klinicky overenej skúške účinnosti a v hľadaní čím nižšieho stupňa horkosti koreňa horca alebo výťažku, ktorý by ešte bol schopný povzbudiť chuť do jedlenia a bol by vhodným pomocným prostriedkom na trávenie.

Doc. MUDr. J. Kresánek, PhD., Doc. Dr. PhMr. J. Kresánek, CSc.


You-Tube kanál Herby

Kanál Herby