Hloh je zaradený medzi perspektívne liečivé rastliny Západu nového milénia. Pripravuje sa z neho biologicky nastavený extrakt (upravený na obsah vitexin-2-0-ramnozidu), plní sa do niekoľkých druhov kapsúl a užívajú kvety, plody i listy. Nakoľko sme o ňom referovali už viackrát, uvedieme iba podstatné.

Slovenský liekopis (SL 1 hloh už neuvádza. Liekopisne oficinálny však je v novom českom liekopise (ČL 97) ako Crataegi folium cum flore – list hlohu s květem, ktorý tvoria kvitnúce vrcholky konárov dlhé až 7 cm druhov – h. jednosemenný (Crataegus monogyna JACQ. emend. LINDMANN) alebo druh h. obyčajný (Crataegus laevigata (POIR) D.C. – syn. C. oxyacantha L.) a musí obsahovať najmenej 0,7 % flavonoidov, rátaných ako hyperozid (vztiahnuté na usušený materiál).

Skúšky na čistotu

Najviac v %

Zdrevnatené konáriky

8

Strata sušením

10

Celkový popol

9

Ostatné jednotlivé sušené časti hlohu (kvet, list, plody) nesmú obsahovať inak zafarbené prímesi ako má rastlina – maximum 10 % a iné časti rastliny – do 2 %, cudzie organické prímesi do 1 % a obsah flavonoidov v kvete sa žiada zvyčajne minimálne 0,7 %, v listoch 0,5 % a pre plody sa nepredpisuje.

Sušený kvet aj list hlohu má slabý pach, chuť sladkastú až horkastú, mierne zvieravú, plod nepáchne a chutí sladkasto a slizovito a list s kvetom nemá pach a chutí sladkasto, slabo horko a zvieravo.

Zber kvetov hlohu sa robí vždy pred plným rozkvitnutím (máj – jún), odstrihovaním do vzdušných obalov – ľahko sa zaparia a zahrievajú, preto ich treba sušiť bez obracania iba v tenkých vrstvách, rýchlo (zosušenie 6:1). List sa zberá v máji až júni, treba opatrne manipulovať (zosušenie 6:1). Plod sa zberá v septembri až októbri, zrelý, bezchybný, bez stopiek. Najskôr sa suší na vzdušnom mieste, potom umelo do 70 °C opatrne, aby sa plody nepripálili. Kvet s listom ( bylinné konce konárov s kvetmi) sa zberá v apríli až júni, manipuluje sa ako s kvetmi (zosušenie 5 : 1).

Účinné obsahové látky všetkých častí hlohu tvoria flavonoidy, a preto sa žiada aj ich minimálny obsah; ďalej sú prítomné triterpenoidné kyseliny, cholín, amíny, puríny a triesloviny. Všetky rastlinné časti patria medzi farmakologicky účinné fytoterapeutiká skupiny fytofarmák – hypotenzív. Všetky zberané rastlinné časti rozširujú koronárne cievy, čím zlepšujú krvný prietok a znižujú krvný tlak, čo je základný rozdiel pri terapii s listami náprstníkov alebo ich izolátmi. Na srdce pôsobia mierne toxicky, upravujú srdcový rytmus, preto sa užívajú pri srdcových, obehových a iných ťažkostiach, kde sa ešte nevyžadujú kardiotonické glykozidy. Jednotlivá terapeutická dávka kvetu, listu, plodu i listu s kvetom sa je 2 g vo forme záparu. Účinnejšie a bezpečnejšie je však užívanie prípravkov vyrábaných farmaceutickými závodmi, ako sú napr. kvapky s obsahom tinktúry z kvetov, listov a plodov hlohu.

Homeopatia vyrába z čerstvej rastliny prípravky už od 19. stor. a ide o esenciu ? až D1 (10 kvapiek denne).

Ľudové liečiteľstvo aplikuje hloh na všetky srdcové problémy a cievy – posilňuje a prekrvuje srdcový sval, ukľudňuje a povzbudzuje činnosť srdca, odstraňuje silné búšenie, arytmiu, rozširuje vencovité cievy srdca, výrazne zlepšuje a stabilizuje jeho činnosť a blahodárne pôsobí pri angine pectoris. Okrem priameho pôsobenia pomáha aj pri sprievodných ťažkostiach – reguluje krvný tlak, najmä ak je vysoký, uvoľňuje vápenaté usadeniny v cievach, čím zlepšuje krvný obeh a priaznivo pôsobí v klimaktériu. Jeho priaznivé účinky sa prejavia až po dlhšom užívaní. Odporúča sa buď čaj alebo tinktúra a tá sa pripraví z drobno pokrájaných čerstvých kvetov a listov macerovaním v čistom liehu alebo v pálenke (vodka, žitná a pod.). Nechá sa 14 dní vylúhovať na tmavom mieste a občas sa pretrasie. Užíva sa 3-krát denne 20 – 25 kvapiek v pol pohári vody. Užívať treba dlhšie, ale dávkovanie sa nesmie prekračovať. Tinktúra sa používa aj na masírovanie boľavých miest pri zápale svalov, reume a iných bolestiach.

Na Západe sa jestvuje výťažok z hlohu ako biologický extrakt (4 mg na 1 ml vitaxin-2-O-ramnozidu), plody v kapsuliach (po 510 mg), kapsuly s obsahom 300 mg, plody a listy.

Ľudové indikácie hlohu na Západe sú:

  • artérioskleróza,
  • Bürgerova choroba,
  • choroby srdca,
  • vysoký krvný tlak,
  • zrýchlený pulz.

Nevhodnou kombináciou pri užívaní hlohu s inými liečivami vyvolá únavu, nauzeu a nadmerné potenie.

Interakcie – vzájomné pôsobenie sa vyvolá v nežiadúcom smere pri súčasnom užívaní alkoholu, antialergík, sedatív, trankvilizérov, liekov ovplyvňujúcich krvný tlak, nitrátov a kardioglykozidov.

Hloh a jeho prípravky nie je vhodné užívať pri alergii na ružovité rastliny, pri dojčení a v gravidite, pri riadení vozidla a mimoriadnej aktivite, tiež nie dlhodobo (užívanie treba konzultovať s lekárom) a i.

Lekárski experti Západu odoporúčajú užívanie hlohu najmä v stabilizovaných prípravkoch a skúmajú sa jeho ďalšie možné aplikácie.

Doc. MUDr. J. Kresánek, PhD., Doc. Dr. PhMr. J. Kresánek, CSc.


ISSN 1335-9878

Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby