Kôpor voňavý (Kopr vonný), Anethum graveolens L., Mrkvovité – Daucaceae

Opis: Jednoročná bylina s jemne ryhovanou dutou stonkou, s dolnými listami stopkatými, s hornými pošvami sediacimi a okolíkom žltkastých kvetov. Plody sú dvojnažky. Kvitne od júla do septembra.

Výskyt: Rastlina sa pestuje ako zelenina v záhradách.

Zber a úprava: Predmetom zberu sú plody (Fructus anethi) a niekedy aj vňať (Herba anethi).

Obsahové látky: Rastlina vo všetkých častiach obsahuje éterický olej, v plodoch do 4 %, vo vňati 2 – 3 krát menej. Okrem toho plody obsahujú do 20 % tuku. V čerstvo odtrhnutej rastline sa nachádza vitamín C, karotén a flavonoidy.

Použitie: Experimentálne je dokázané, že výluh z vňate kôpra podaný vnútorne (per os) znižuje arteriálny tlak, rozširuje cievy (vazodilatačný účinok), uvoľňuje hladkú svalovinu čreva a podporuje močenie.

Odvar a zápar z plodov podaný vnútorne podporuje trávenie, posilňuje motoricko-sekretorickú funkciu tráviaceho traktu, podporuje uvoľňovanie plynov z črevného traktu a potláča ich tvorbu. V praxi sa používajú odvary a zápary z plodov kôpru na podporu trávenia, pri zápalových procesoch dýchacích ciest (expektoračný účinok) a pri meteorizme čriev.

Osobitne dobré výsledky sa dajú dosiahnuť pri kombinácii kôpru s druhými expektoračnými prípravkami a na podporu trávenia treba podať súčasne chlorid sodný.

Dávkovanie:

Kôpor voňavý


ISSN 1335-9878

Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby