DUB  HÁLKOVÝ, Quercus infectoria Oliv. (Fagaceae)

Cudzokrajný strom, rastie vo východnom Stredozemí a  na Balkáne. Hlavné miesta jeho výskytu sú  Grécko, Malá Ázia a  Irán. Droga sa na strome vytvára ako ochrana proti parazitovi. Je ním samička osy hrčiarky (Cynips tinctoria), ktorá v mieste nabodnutia vegetačného vrcholu pupeňa znesie do porušeného tkaniva vajíčko. Jeho prítomnosť a postupný vývoj na dospelý hmyz vyvoláva v  rastline patologické bujnenie v podobe guľky. Tento útvar, z ktorého sa dospelý hmyz prehryzie na slobodu je  dubienka. Predstavuje drogu –  Galla, množné číslo Gallae (syn. Galla levantica, G. haleppenensis, G. turcica). Podľamiestavýskytu sú dubienky aleppské, mozulské, smyrnské a iné.

Najúčinnejšou zložkou sú trieslovinygalotaníny, ktoré sa vyskytujú v množstve až do 75  %. Majú silne sťahujúci (adstringentný)  účinok

Pri takejto koncentrácii účinných trieslovín nie je vhodné vnútorné užívanie. Tanín sa v črevnom trakte rýchlo rozpadá a dochádza k dráždeniu slizníc. Podobne pri popáleninách, na ktoré sa v minulosti výluhy drogy používali, najmä ak ide o väčšie plochy môže byť vstrebanie trieslovinových zložiek škodlivé.

Preto sa na vnútorné užívanie galenicky pripravuje molekula tanínu naviazaná na bielkovinu (Tanninum albuminatum). Pri jeho užívaní negatívne vedľajšie účinky odpadajú. V takejto podobe je liek vhodný pri zápale žalúdka a čriev s vyčerpávajúcimi hnačkami, ktoré zapríčiňujú odvodnenie organizmu a stratu minerálnych látok.

V prípade nevyhnutnosti vnútorného užívania drogy je vhodné riediť odvar živočíšnym alebo sójovým mliekom: 0,5 g  t. j. ? kávovej lyžičky na šálku vody; užívajú sa 2 dávky po lyžičkách

Oveľa vhodnejšie je vonkajšie použitie. Pri defektoch slizníc ako sú zápaly ústnej sliznice, afty a mokvavé kožné afekcie je vhodný odvar z 1 kávovej lyžičky na šálku vody; odporúča sa vyplachovanie alebo obklady. Zvonku je vhodný  liehový výťažok Gallarum tinctura na potieranie v ústach aj mokvavej kože.

Priemyselne sa dubienky využívajú aj pri spracovaní koží a pri výrobe čierneho atramentu.

MUDr. Karol Mika


ISSN 1335-9878

Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby