Ochorenia pohybového aparátu postihujú prevažne ľudí vo vyšších vekových kategóriách. V dnešnej dobe už väčšina pacientov vie presne povedať o aké ochorenie u nich ide, pretože diagnózu spravidla stanoví lekár a ten ich aj informuje o ochorení, či ide o rednutie kostí alebo chorobné zmeny na chrupavkách kĺbov, prípadne reumatické ochorenie a pod. Liečia sa medikamentmi, ktoré im predpísal lekár, rehabilitačnými cvičeniami a fyzikálnou terapiou, ktoré tiež naordinoval lekár. Niektorí pacienti absolvujú aj liečbu v kúpeľoch. Podľa druhu a stupňa ochorenia sa stav upraví či zlepší. Ak je zlepšenie málo výrazné a liečba dlhodobá, menej trpezliví pacienti dopĺňajú lekárom predpísanú liečbu aj ľudovou terapiou, prípadne sa niektorí liečia súčasne aj u bylinkárov. Treba pripomenúť, že pacienti, ktorí doma pokračujú v cvičeniach, tak ako ich to naučili na rehabilitačných oddeleniach, majú menšie zdravotné problémy s kĺbmi ako tí, ktorí v tejto liečbe doma nepokračujú.

Niektorí pacienti, najmä tí, ktorí boli na kúpeľnej liečbe, doma sa tiež kúpu v teplej vode, potom si vymasírujú chorobou postihnuté kĺby denaturovaným liehom, pálenkou (20 – 30 % alkohol) alebo Alpou, po masáži sa uložia na kratší čas do postele – hovoria, že im to zlepšuje zdravotný stav. Niektorí pridávajú do kúpeľa prísady ako kuchynskú soľ, niekoľko kvapiek terpentínu, prípadne odvary z rastlín napr. rumančeka - kamiliek ( Matricaria recutita), z mladých výhonkov smreka (Picea abies), kosodreviny (Pinus mugo), z kvetov alebo plodov pagaštana (Aesculus hippocastamum), pŕhľavy (Urtica dioica), kostihoja (Symphytum officinale) alebo rozmarínu (Rosmarinus officinalis). Pacienti si tiež natierajú kĺby alkoholom, v ktorom sa vylúhujú mladé smrekové výhonky, rozmarín, kvety pagaštana, niekedy aj kostihoja. Na boľavé kĺby sa prikladajú aj listy z kapusty (Brassica oleracea), listy lopúcha (Arctium lappa), ktoré niekedy najprv namočia do vína, tiež listy pŕhľavy, ktorou si niekedy boľavé miesta vyšľahajú. Niekedy sa prikladajú aj obklady z alkoholu, octu alebo zo zemiakov (Solanum tuberosum), rozotretých na kašu, niekedy aj sa pridáva aj postrúhaný chren (Armoratia rusticana). V minulosti si kĺby natierali aj bravčovou masťou s postrúhaným chrenom alebo „kružmentom“ – mäta kučeravá (Mentha cripsa).

Podarilo sa nám získať aj nasledovné údaje: jedna pacientka si liečia bolesti kĺbov kúpeľmi v kamilkách, alebo kúpeľmi vo vode z Litmanovej, ktorú si nosila domov v nádobách v batohu na chrbte a prešla peši asi 10 km. Chodila dobre. Iná pacientka si na „vodu v kolene“ prikladala obklady z cukrovej repy, ktorú najprv dobre poumývala, potom rozotrela aj so šupou. Keď pocítila pálenie na koži, obklad zložila. Príznaky ochorenia sa vraj za niekoľko dní stratili. Pacienti pijú aj čaje z lipového kvetu (Tilia cordata) z kvetov prvosienky jarnej (Primula veris), z pŕhľavy a tiež z kvetu bazy čiernej (Sambucus nigra), z ktorej plodov si niekedy pripravia sirup, lekvár alebo víno. V minulosti sa pacienti nechávali poštípať včelami alebo mravcami. Dnes radia zjesť denne lyžičku medu. Tvrdia, že v rodinách včelárov niet kĺbových ochorení (údaj je neoverený). Tejto liečbe pripisujú kladný efekt. Tiež liečba vlašskými orechmi (Juglans regia) sa posudzuje priaznivo. Lepšie je však zjesť denne 3 vrchovaté kávové lyžičky mletého kokosu (Cocos nucifera) alebo jednu kokosovú tyčinku z obchodu, pričom treba toto dávkovanie dodržať, pretože liečba kokosom je dlhodobá. Pomáha aj pri zápale nervu ( pre obsah lecitínu?).

Počas liečby je dobré nechať si zistiť u lekára krvný tlak, tuky a cholesterol. Osvedčila sa kombinácia liečby liekmi, ktoré predpísal lekár, v kombinácii so spomínanými metódami. K tomu patrí aj rada: treba sa teplo obliekať, nohy mať v suchu a teple, pri sedení v chladnejšej miestnosti je vhodné zabaliť sa do deky – jednoducho vyhnúť sa prechladnutiu a následne ďalším problémom.

MUDr. O. Krajáková, Mgr. A. Gregorová

Ľudová liečba chorôb pohybového aparátu


ISSN 1335-9878

Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby