Helichrysum arenarium (L.) Moench.
Slamiha piesočná - Protéž písečná (smil písečný)
Asteraceae

Na podnet našej vernej čitateľky  z Vidinej (okres Lučenec) sme sa rozhodli uverejniť zopár cenných informácií o Slamihe piesočnej.

Slamiha piesočná je trváca rastlina s drevnatým podzemkom, ktorá dorastá do výšky 20 – 50 cm. Stonka je priama, alebo vystúpavá, nerozkonárená. Listy sú striedavé, celistvookrajové, elipsovité, k vrcholu až čiarkovité, na povrchu bieloplstnaté, 5 – 7 cm dlhé. Na báze stonky vytvárajú listy prízemnú ružicu. Súkvetie je tvorené drobnými žlto až oranžovo sfarbenými úbormi o priemere 4 – 5 mm, ktoré vytvárajú chocholíkovitú metlinu. Kvitne od júna do septembra. Plodom je hnedá nažka. Ide o pomerne vzácnu rastlinu, ktorá obľubuje suchšie piesočnaté pôdy. Pôvodom pochádza z východnej Európy a postupne sa rozšírila na západ i sever. Slamihu možno nájsť i v strednej Ázii, či Afrike. Na území Slovenska patria niektoré druhy slamíh medzi zákonom chránené rastliny (H. gossypinum Webbslamiha, H. monogynum Burtt & Sund, H. sibthorpii Rouy.). Samotný rod Helichrysum (slamiha) zahŕňa približne 500 druhov.

Hlavnými obsahovými látkami slamihy piesočnej sú flavonoidy, silica (hlavnými zložkami silice sú ?-karyofylén a ?-kadinén). Ďalej obsahuje horčiny, triesloviny, fenolové kyseliny, ftalidové glykozidy, kumaríny a mastné kyseliny.

Na terapeutické účely sa využíva kvet (Helichrysi flos). Už v minulosti bola táto droga súčasťou tradičnej medicíny v Európe a používala sa pre svoj choleretický (podpora tvorby žlče), diuretický, protizápalový, hepatoprotektívny (ochrana pečene), detoxikačný, antimikrobiálny a antioxidačný účinok. Tieto účinky sa pripisujú najmä obsahu flavonoidov. Z kvetov sa získava aj silica, ktorá sa používa najmä v kozmetike.

Zápar z kvetov sa využíva pri ochoreniach žlčníka, pri reumatických ochoreniach, alebo cystitíde. Užíva sa na podporu trávenia, pri nadmernej plynatosti, pri ochoreniach pečene, na zápal močových ciest, ale aj iné vnútorné zápaly a bolesti hlavy.

Vďaka protizápalovému, antialergickému a adstringentnému účinku sa slamiha využíva aj v kozmetike určenej na liečbu kožných ochorení a kožných rán. Taktiež podporuje obnovu a rast pokožkových buniek a svojím antioxidačným účinkom im zabezpečuje ochranu pred negatívnym vplyvom voľných radikálov. Prítomné kyseliny zabraňujú vzniku jaziev na pokožke. V tradičnej medicíne afrických krajín sa slamihy používajú na liečbu chrípky a prechladnutia a na hojenie rán. Slamiha býva aj súčasťou niektorých homeopatických prípravkov.

Kontraindikácie: Užívaniu silice, ale aj záparu z kvetov by sa mali vyhnúť najmä tehotné a kojace ženy, prípadne môžu drogu užívať len na odporúčanie lekára. Užívanie slamihy piesočnej je kontraindikované u pacientov s obštrukciou žlčových ciest.

Dávkovanie: Príprava záparu: 1 polievková  lyžica  rezanej  drogy (Helichrysi flos – kvet slamihy) sa zaleje 150 ml vriacej vody a nechá sa lúhovať 10 minút. Pije sa ráno a večer 15 minút pred jedením po dobu 10 – 15 dní.

Príprava odvaru: 10 g rezanej drogy (Helichrysi flos – kvet slamihy) sa zaleje 200 ml vlažnej vody a varí sa na vodnom kúpeli za častého miešania 30 minút. Po ochladení sa sfiltruje a doplní na pôvodný objem (200 ml) vriacou vodou. Užíva sa 1 polievková lyžica 3 – 4-krát denne 10 – 15 minút pre jedením.

PharmDr. S. Fialová, PhD.


You-Tube kanál Herby

Kanál Herby