Myrta obyčajná (Myrtus communis) má pôvod z južnej Európy. Líši sa však od myrty madagaskarskej. Od staroveku je obľúbenou okrasnou rastlinou pestovanou vo vegetačných nádobách (aj u  nás – zvyčajne za oknom, zriedka v záhrade, pretože našu zimu neznáša – vyžaduje teplotu minimálne 5 oC), ktorá je okrem aromatických listov atraktívna aj svojimi voňavými kvetmi. Tie sa objavujú práve v letnom období. V byte môže dorásť do výšky a šírky až 1 m, avšak za predpokladu, že má dostatočne svetlé miesto, nižšiu vzdušnú vlhkosť a priestranný črepník.

Podľa gréckej mytológie bol Myrta najmilšou Venušinou kňažkou. Venuša ju preto premenila na vždyzelenú aromatickú bylinu, aby ju ochránila pred dotieravými nápadníkmi. A keď jej Paris daroval jablko ako najkrajšej bohyni, uvila si z nej veniec. Myrtu sadili pri každom chráme zasvätenom Venuši. Myrta je symbol Venuše a lásky, a preto sa vplieta do svadobných kytíc. V arabskej rozprávke si Adam po vyhnaní z raja odnáša z chalúpky, kde vyznal lásku Eve práve myrtu a podľa Shakespeara sa Venuša a Adonis stretli v tieni myrty.

Z rastliny sa zberajú puky, kvety, listy a zrelé bobule. Spracúvajú sa sušením alebo naložením do oleja, príp. octu na kozmetické účely. Mladé konáriky možno vložiť na aromatizovanie obsahu pekáča 10 min pred dopečením bravčového alebo jahňacieho mäsa. Kvety sa pridávajú do ovocných kompótov a listy do plnky z bravčového mäsa. Roztlčené bobule majú štipľavú borievkovú vôňu. Ich odvar sa používa na oplachovanie tmavých vlasov. Konáriky majú antiseptické účinky a odvar možno použiť na leštenie nábytku.

Myrta sa u  nás používa pri  problémoch s močovým ústrojenstvom, kožných problémoch, lupienke, ekzéme, zlepšuje funkciu slizníc, nosohltanu, ženských reprodukčných orgánov. Listy vo forme obkladov sa prikladajú na modriny a hemoroidy. Grécko má myrtu väčšinou ako farbivo.

Ľudové liečiteľstvo na Západe: poruchy trávenia, diabetes, problémy s močením, rany.

Vedľajšie účinky: pri alergii je potrebná konzultácia s lekárom. Myrta môže zvyšovať hladinu krvného cukru.

Interakcie: pri užívaní inzulínu opatrne, aj pri antibiotikách, protizápalových nesteroidných liekoch a pri krvnom cukre, tiež tehotenstvo, kojenie, diabetes ? užívanie treba konzultovať s lekárom. Olej neužívať vnútorne.

Súčasnosť: po pokusoch na zvieratách vyzerá nádejne liečenie diabetes, zatiaľ sú však pokusy na ľuďoch nedostatočné, preto sa neodporúča užívať ju.

 

Narcis žltý – Daffodil

Až 40 cm vysoká holá rastlina – Narcissus pseudonarcissus L. ? amarylkovité – Amaryllidaceae s voňavými kvetmi, kvitnúcimi v marci až apríli, rozšírená od Španielska, Anglicka až po Vogézy, do oblasti Benátok, často sa pestuje a splanieva. Liečebne sa využíva veľmi málo, pre svoje možné atraktívne liečebné uplatnenie sa však predsa dostala medzi perspektívne liečivé nového milénia. Všeobecne tradične sa z jej uvarených hľúz pripravuje odvar na dávenie.

Ľudové použitie: popáleniny, bolesti kĺbov, natiahnuté svaly, na vyvolanie zvracania, rany.

Vedľajšie účinky: tvorba slín, nauzea, dráždi pokožku, vyvolá vyrážky. Môže spôsobiť kolaps dýchacieho systému, obehovej cirkulácie, paralyzovať CNS.

Interakcie: robili sa len tradičné testy.

Vyvarovať sa: v tehotenstve, pri kojení, nepoužívať žiadne časti koreňov. Kvety a hľuzy sú toxické. Už malá časť môže zapríčiniť smrť. Otravy sú známe z USA, Veľkej Británie, Švédska, Holandska, Švajčiarska.

Perspektíva: Výskum narcisov však ukazuje, že zabraňuje HIV a niektorým cytomegalovým infekciám. Toto vedie k presvedčeniu, že výskum je vhodný a stojí za testovanie. Rastlina má potenciál pre biochemický výskum. V súčasnosti sa považuje použitie za nevhodné na interné užívanie.

Prof. MUDr. J. Kresánek, PhD., doc. Dr. PhMr. J. Kresánek, CSc.


ISSN 1335-9878

Pozri tiež

Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby