Rakytník alebo po rusky oblepicha (od slova lepiť) dostala svoj názov v ruštine vďaka početným oranžovým plodom, tesne pripevneným na krátkej stonke k vetve, ktorú pevne obopínaju, oblepujú. Rakytník patrí k druh Hippophae, čo v preklade z latinčiny znamená lesknúci sa kôň, v Nemecku ho volajú Sanddorn – tŕnie pieskov alebo Sanddornbeere – plod pieskov.

Botanici poznajú tri druhy rakytníka:

  • Hippophae Rhamnoides (rešetliakový ),
  • Hippophae Salixfolia (vrbolistý )
  • Hippophae Tibetana (tibetský).

Samotné názvy vymedzujú územia výskytu týchto druhov rakytníka. Najviac rozšírený je prvý druh Hippophae Rhamnoides: vyskytuje sa od Anglicka až po koniec Číny a na Ďalekom východe. Rakytník je skromná a nenáročná rastlina, dožíva sa aj 100 rokov a je odolná aj voči škodcom.

Liečivé vlastnosti rakytníka spozorovali ľudia už veľmi dávno. Zázračné účinky rakytníka popisovali starí Egypťania aj tibetskí mnísi vo svojich traktátoch. Starí Gréci si všimli, že potom, čo kŕmili svoje kone listami a plodmi rakytníka, kone mali veľmi lesknúcu srsť a zlepšila sa ich fyzická aktivita. O rakytníku písali aj Plínius, Plutarchos, Ovídius. Okolo 200 rokov pred naším letopočtom počas výprav Alexandra Veľkého vojaci zvykli si ním posilňovať a dopĺňať sily po tom, čo videli kone jesť plody rakytníka. Alexander Veľký vraj doniesol stromy rakytníka do Európy.  Stredoveký vedec a filozof Avicena odporúčal používať olej rakytníka na liečbu popálenín. Džingischán zakladal svoje impérium na troch zásadách: dobre zorganizovanej armáde, prísnej disciplíne a rakytníku. Vierozvestca Cyril liečil počas svojej misie miestne obyvateľstvo „červeným“ olejom rakytníka.

V starom Rusku oddávna poznali liečivú a zázračnú silu rakytníka, predovšetkým jeho plodov. Ľudia plody rakytníka sušili, zalievali rastlinnými olejmi v hrncoch a potom ho dávali do ruskej pece na celú noc, aby sa vylúhoval.

Produkty rakytníka sa servírovali aj na cárskom stole. Pre produkciu rakytníka sa vypravovali expedície pre zber a spracovanie k riekam Dunaj a Don. Sibírske výpravy kozáckeho atamana a ruského objaviteľa Jermaka v 16. storočí priniesli aj nový názov pre rakytník – sibírsky ananás.

Autor prvej ruskej vedeckej publikácie o rakytníku z roku 1793 bol nemecký vedec akademik P. S. Pallas, pôsobiaci v Rusku na pozvanie ruskej cárovnej Kataríny II. v roku 1767. Pallas sa stal profesorom Petrohradskej Akadémie vied. V rokoch 1768 ? 1774 viedol expedíciu pre štúdium a zber prírodných materiálov a rastlinstva. Podnikol viacero výprav do centrálnych oblastí Ruska, Uralu, Altaja a toku rieky Amur. Rakytník opisuje Pallas vo svojej práci Flora Rossica. Za svoju prácu ho cárovná štedro odmeňovala a požíval veľké privilégia na cárskom dvore.

Neskôr sa rakytníku venoval Imperátorský slobodný ekonomicky spolok. Spolok ruských vedcov mal za úlohu skúmať podmienky pôdohospodárstva a jeho potenciál. Vo svojich publikáciách (trudoch) sa spolok venoval výskumu v botanike, konkrétne významu rakytníka.

V predrevolučných časoch (pred rokom 1917) a prvých desaťročiach po nej sa rakytník len pestoval zriedka ako okrasná rastlina. Novátorom v tejto oblasti bola Botanická záhrada v Petrohrade. Už začiatkom 19. storočia sa podieľala na výsadbe prvých stromov pre okrasné účely.

V Ruských dokumentoch a tlači v  podobe návodov pre záhradkárov sa rakytník spomína v  prácach A. F. Batjuskova v roku 1865. Rady pre prvých pestovateľov rakytníka z roku 1871 nájdeme u  A. Krylova, ktorý sa sám pestovaniu rakytníka venoval. A. Krylov popísal spôsob výsadby, starostlivosti, zdôrazňoval dôležitosť výsadby rakytníka na jar.

Na území Ruska sa vyskytuje len jeden druh rakytníka Hippophae rhamnoides L. Rastie v divokej prírode v dolinách riek, morí a jazier. Nájdeme ho v oblasti Zabajkalia, Sajan, na Altaji, Pamíre, Severnom Kaukaze, Zakaukazku, v delte Dunaja a na pobreží Baltského mora. Väčšie množstvo populácie rakytníka pochádza zo sibírskeho rakytníka (altajský, sajanský a zabajkalský) a baltského rakytníka.

Účelné pestovanie rakytníka sa datuje na začiatok 20. storočia v Petrohradskej botanickej záhrade, ktorú založil ešte cár Peter Veľký na pestovanie liečivých rastlín. Neskôr bola záhrada premenovaná na Imperátorskú. V petrohradskej Tavričeskej záhrade už v roku 1850 rástli dvadsaťročné rakytníkové stromy. Šľachtením a vedeckým výskumom sa venovali známi sovietski botanici I. V. MičurinM. A. Lisavenko. Veľkú pozornosť rakytníku venoval Mičurin. Zaoberal sa šľachtením plodov. Spozoroval, že sadeniciam z oblasti západnej Európy sa v podmienkach Ruska veľmi nedarí, na rozdiel od odolných sibírskych odrôd.

Počas sovietskej éry vyšľachtili v sibírskom Vedecko- výskumnom ústave záhradníctva, ktorý nosí meno M. A. Lisavenka vyšľachtené nové odrody rakytníka, ktoré sa potom distribuovali po celej krajine. Pokračovateľmi sa stali významné vedecké inštitúcie Všezväzový ústav liečivých rastlín, Gorkovský ústav poľnohospodárstva, Botanická záhrada Moskovskej štátnej univerzity.

Začiatkom 20. storočia rastie záujem o rakytník ako o plodonosnú rastlinu. Tešil sa obľube ovocinárov na Sibíri. Rakytník v surových sibírskych podmienkach sa pestoval spolu s ostatnými ovocnými stromami. Zakladateľ vedeckého ovocinárstva na Sibíri N. F Kaščenko zdôrazňoval vynikajúce vlastnosti rakytníka, schopnosť prezimovať v chladných podmienkach bez špeciálneho prekrytia.

Zvýšený záujem o rakytník nastal v 40. rokoch 20. storočia, ktorý  ešte narástol po skončení druhej svetovej vojny. Výskumy n tých rokoch potvrdili, že sú produkty rakytníka mimoriadne bohaté na vitamíny. Popri širokom zastúpení v potravinárstve sa rakytník stal veľmi cennou položkou pre priemyselnú výrobu vitamínových preparátov. Pre rakytník sa začala nová etapa s výskumom a selekciou výberových sort pre ďalšie šľachtenie. Do výskumov sa zapojili: Altajská výskumná stanica (dnešný ?. A. Lisavenkov Sibírsky vedecky výskumný ústav ovocinárstva, Všezväzový vedecky výskumný ústav vitamínov, Katedra biochémie altajského lekárskeho inštitútu, Všezväzový vedecky výskumný ústav liečivých rastlín.

Počas 70. až 80. rokov v bývalom Sovietskom zväze sa rakytník veľmi rozšíril. Každý chcel konzumovať zázračný rakytníkový olej. Počas posledných desaťročí v Rusku každý niečo vedel a počul o  rakytníku. Napríklad, že rakytníkový olej, ktorý bol za sovietskych čias nedostupný, dobre lieči žalúdočné vredy.

Celkový ošiaľ okolo tejto plodiny síce už pominul, ale záujem  o produkty z neho je stále veľký. Právom: chemické zloženie rakytníkových plodov je totiž unikátne. Zo všetkých plodov je rakytník najbohatší na počet vitamínov a mikroelementov. Plody obsahujú 8% olejov, zložených z mastných kyselín, flavonoidov, cukrov a organických kyselín.

Rakytníkový olej sa v súčasnej ruskej oficiálnej medicíne používa ako liečivý prostriedok pri popáleninových stavoch. Ma priaznivé účinky na sliznicu žalúdka a čriev, v gynekológii sa používa pri liečbe erózie krčka maternice. Rakytníkový olej pomáha aj pri stavoch po rádioterapii v  onkológii. Priaznivo vplýva na metabolizmus tukov, považuje sa za preventívny prostriedok proti ateroskleróze.

Najväčšiu pozornosť sovietskych a ruských vedcov ovocinárov a botanikov pútali rozsiahle divorastúce rakytníkové porasty v oblastiach Altaja, v dolnom toku rieky Katuň. Zo semien Katuňskej populácie rakytníka boli selekciou sorty vyšľachtené plody vysokej kvality. Sú to: Dar Katune, Novinka Altaja, Zlatý púčik, Vitamínová, Olejnatá. Týmto odrodám sa dobre darí aj v stredných zemepisných šírkach Ruska, sorty majú vysokú odolnosť voči mrazom, typickým napríklad pre Podmoskovnú oblasť. Priemyselné pestovanie rakytníka má už v Rusku vyše 150-ročnú tradíciu. V súčasnosti sa v Rusku pestuje vo veľkom na plantážach v Altaji a Burjatsku.

V súvislosti s rakytníkom musíme spomenúť veľkého nadšenca a popularizátora tejto rastliny Alexandra Eidelnanta. Táto ruská legenda venovala výskumu a popularizácii rakytníka vyše 40 rokov svojho života. Eidelnant nosí právom symbolickú hodnosť Rakytníkový Rytier: V súčasnosti má vyše 90 rokov, je činný a aktívny, čo pripisuje práve užívaniu produktov rakytníka. Je členom Ruskej akadémie prírodných vied, Regionálnej spoločnosti fytoterapeutov. Je tiež spoluorganizátorom množstva konferencii a sympózií, venovaných rakytníku. Jeho publikácie:. Rakytník a zdravie: zázračná bobuľa pre život a dlhovekosť, 2006, Rakytník v medicíne, kozmetike a kuchárstve, 1998, Všetko o rakytníku, 1992 sa stali v Rusku bestsellermi.

Alexander Eidelnant je presvedčený, že rakytník je všeliekom na všetky choroby, keďže obsahuje to najlepšie, čo príroda v sebe má: kombináciu vitamínov, minerálov a biologicky aktívnych látok. Ako príklad vzorného prístupu k tejto rastline považuje Čínu, kde sejú rakytník priamo z vrtuľníkov. Obdivuje Číňanov, ktorí dosiahli bezodpadovú technológiu spracovania rakytníka a jeho produktov. V Číne jestvuje momentálne 200 podnikov, spracovávajúcich rakytník a 20 podnikov, vyrábajúcich výlučne rakytníkový olej. Vo svojich publikáciách o rakytníku upozorňuje aj na kontraindikácie v používaní rakytníka pri zápale pankreasu a zápale žlčníka. Zriedkavo sa môže vyskytnúť aj alergická reakcia na karotín, pretože je rakytník "šampión" medzi rastlinami v množstve betakaroténu.

Eidelnant zástava názor, že v podmienkach súčasného života ľudí mestského typu, ktorým chýba fyzická aktivita, v tele sa prudko znižuje vstrebávanie vitamínov a aktívnych látok. Preto je riešením práve rakytníkový olej: len pár čajových lyžičiek denne alebo čaj z listov rakytníka navráti organizmu chýbajúce životne dôležité látky. Eidelnant považuje rakytník za plodinu, ktorá stiera hranice medzi prevenciou a liečbou.

Rakytník má vysoký obsah vitamínu C v kombinácii s vitamínom P. Tieto vitamíny sú dôležité v posilňovaní ciev a srdcového svalu. Keďže s vekom sa zvyšuje spotreba a dávka vitamínu C, treba telu dodávať kombináciu vitamínov, ktorá sa v rakytníku nachádza. Nedostatočná pružnosť ciev je často príčinou srdcovo-cievnych chorôb. Pozitívne vplýva aj vitamín K a beta-sitosterol, znižujúce cholesterol. A práve tieto látky sú významne zastúpené v rakytníku. Vzhľadom na množstvo vitamínov nemá rakytník konkurenciu. Plody obsahujú 6-krát viac vitamínov ako čierne ríbezle, 15-krát viac ako pomaranč. Rakytník obsahuje vitamíny B2, B 12, B6, K,F, fóliovú kyselinu, karotény, vitamín C. Oleje, ktoré tvoria okolo 8 ? 9 %, sa skladajú z kyselín: olejovej, stearínovej, linoleovej a palmitovej. Olej z plodov rakytníka je multivitamínový  univerzálny  preparát. Pre prípravu jedného kilogramu oleja sa použije až 25 kilogramov plodov. Vďaka biologicky aktívnym latkám a ich baktericídnym účinkom olej prispieva epitelizácii  pokožky po popáleninách a poraneniach. Preto sa úspešne využíva pri jazvách. Plody rakytníka v Rusku odporúčajú počas chemoterapie a rádioterapie, po skončení antibiotickej liečby. Produkty rakytníka sú vhodné pre diabetikov, starších ľudí, profesionálnych športovcov. Je vynikajúci pre unavené srdce, pôsobí preventívne pred infarktom a porážkou. Okrem toho, že rakytník napomáha sa zotaviť po chorobe, vyčerpanosti po fyzickej a psychickej námahe, dobre vplýva na mužskú silu, zvyšuje aj plodnosť. Olej rakytníka sa uplatnil tiež v domácej medicíne pri liečení popálenín, omrzlín, mozoľov a neveľkých poranení.

Pre priemyselné spracovane produktov rakytníka platia v Rusku štandardy liekopisu ??. 42 ? 1052 ? 76. Plody majú mať žltú až tmavooranžovú farbu, sladko-kyslú chuť podobnú ananásu, slabú vôňu. Čím je sfarbenie tmavšie, tým viac karoténu plody obsahujú. Čerstvé plody divorastúcich rakytníkových stromov na Altaji obsahujú 3,5 % cukru, 2,6 % organických kyselín, 83,6 ? 83,4 % vody, 2,8 ? 7.8 % oleja, 8.9 ? 272,5 mg % vitamín C, 0.9 ? 0,9 mg % karotínu, 0,1016 ? 0,035 mg % tiamínu, 0,038 ? 0,056 mg % riboflavínu.

Mgr. M. Žiaková


You-Tube kanál Herby

Kanál Herby