ALOA STROMČEKOVITÁ      
Latinsky: Aloë arborescens Mill.
česky:    aloe stromovitá    
anglicky:    Krantz Aloe, Tree Aloe
nemecky:    Tintenfisch Aloe
rusky:  
 Алоэ древовидное

Opis: poloker až strom, dorastajúci do výšky 2 až 5 m. Koreňový systém je vláknitý, rozvetvený. Stonka je vzpriamená, bohato rozkonárená, počas starnutia drevnatie a hrubne do kmeňa s priemerom 0,3 m. Listy sú sukulentné, sivozelené, matné, hladké, kopijovité, na okrajoch listovej čepele ostnato zúbkovité, usporiadané v hustej listovej ružici. Kvety sú veľké, bledo oranžové až červené, zvončekovito rúrkovité, usporiadané v strapcoch, rastúce na dlhých kvetonosných stonkách. Plod je valcovitá, tupo trojhranná tobolka s veľkým množstvom semien sivasto čiernej farby.

Výskyt a rozšírenie: prirodzený areál rozšírenia má v juhovýchodnej Afrike, hlavne v Juhoafrickej republike, Malawi, Mozambiku, Svazijsku a Zimbabwe. Je tretím najrozšírenejším druhom rodu Aloe. V prírodných podmienkach sa vyskytuje na skalnatých miestach v horských oblastiach až do prímorských oblastí tropického a subtropického pásma, rast zastavuje pri teplote – 4 °C. V Európe je rozšírená v oblasti Stredomoria (južné Španielsko, južné Francúzsko a Portugalsko).

Možnosti získania: v podmienkach Slovenska sa najčastejšie pestuje v skleníkoch, tiež ako obľúbená izbová rastlina. Pre pestovanie v domácich podmienkach vyžaduje slnečné a suchšie prostredie, najvhodnejší je piesočnatý substrát. Pri dodržaní minimálnej teploty v zimnom období na 5 °C sa podporí kvitnutie. V letnom období je možné rastlinu pestovať vo vonkajšom prostredí, na slnečných záhonoch.

Droga: drogou je zahustená šťava získavaná z listov, ktorá sa spracováva sušením na tzv. sabur alebo sa stabilizuje konzerváciou a skladovaním v chladnejších podmienkach (chladničkách).

Obsahové látky: droga obsahuje antrachinónové deriváty, hlavne aloín, tiež nataloín, rabarberon, živicu, minerálne látky, organické kyseliny, vitamíny, enzýmy, horčiny a stopové množstvo silice.

Liečivé vlastnosti, účinnosť a použitie: droga sa najčastejšie užíva vnútorne vo forme čerstvej šťavy pri chronickej gastritíde, na podporenie chuti do jedenia, tiež na posilnenie imunitného systému, proti rôznym infekciám. Pôsobí predovšetkým ako účinné preháňadlo (laxatívum). Má mierny účinok, prejavujúci sa v hrubom čreve za 4 až 8 hodín po užití. Užívanie sa odporúča pri chronických zápchach, chronickom zápale hrubého čreva, pri problematickom trávení. Čerstvá šťava vytlačená z listov sa používa zvonka, pôsobí antibioticky, aplikuje sa pri poraneniach pokožky, zápaloch kože, popáleninách (tiež vo forme emulzie), na hnisajúce rany, vredy predkolenia, ekzémy. V tradičnej medicíne sa používajú čisté, čerstvo rozrezané listy, ktoré sa prikladajú na popálené miesta.

Sabur sa užíva v dávke 0,02 – 0,05 g na podporenie chuti do jedenia (stomachikum) a látkovej premeny (metabolikum). V jednorazovej dávke 0,1 – 0,2 g sa používa ako laxatívum. Maximálna denná odporúčaná dávka je 1 g. Sirup s prídavkom železa sa užíva pri chronických a akútnych ochoreniach tráviaceho traktu, žalúdočných vredoch, pri anémii (chudokrvnosti). V homeopatii sa používa usušená šťava z listov. Súčasné výsledky vedeckého výskumu poukazujú na účinok extraktu z aloy stromčekovitej na obmedzenie množenia buniek, čo môže byť zužitkované v liečbe rakoviny.

Toxicita: vzhľadom na prudký účinok drogy sa neodporúča aloa kombinovať s inými drogami. Predávkovanie môže spôsobiť prekrvenie brušnej a panvovej oblasti, negatívne ovplyvniť činnosť obličiek. Droga a prípravky z nej sa neodporúčajú vnútorne užívať pri hemoroidoch, počas menštruácie, tiež tehotenstva.

Ing. Miroslav Habán, PhD. – Ing. Marta Habánová, PhD. (zostavené z dostupných literárnych zdrojov a internetu)


You-Tube kanál Herby

Kanál Herby