NECHTÍK LEKÁRSKY
Měsíček lékařský – Marigold
Krusíček, mesiačik, nahotka liečivá, slniečko
Calendula officinalis L. – Astrovité
(hvězdnicovité) – Asteraceae
(zložnokveté – Compositae)

Jedno- až dvojročná bylina 30 – 50 cm vysoká so zelenou dužinatou priamou stonkou a s bočnými výhonkami porastenými drobnými chĺpkami; drobné zúbkaté listy sú pokryté páperím, majú lopatkovitý tvar a pri stonke kopijovitý. Žlté alebo až žiarivo oranžové kvety s priemerom 4 – 7 cm sú zložené z jazykovitých plodných kvetov a zvýrazneného terča rúrkovitých jalových kvetov; kvitne celé leto (júl až október), dopoludnia sa otvárajú a po ± štvrtej hodine odpoludnia zatvárajú, aby chránili peľ pred nočnou rosou; pre včely majú nektár i peľ. Plody sú ohnuté nažky bez chocholca, semená skrúteného tvaru, béžové, asi 5 mm dlhé.  Nechtík – názov má akoby kvitol vždy prvý deň v mesiaci – je pôvodom z južnej Európy, u nás v prírode sa vyskytuje iba splanený, zato sa však pestuje v niekoľkých odrodách ako najrozšírenejší atraktívny kvet v záhradkách pri domoch. Na farmaceutické účely sa pestuje v poľných kultúrach. Množí sa vysievaním semien na jar rovno na záhon alebo do nádob. Má rád slnečné stanovište, úrodné hlinité substráty, nie je náročný, ale mokré pôdy nie sú vhodné.

Identifikácia nechtíka v histórii je veľmi ťažká. Jeho liečivé účinky poznali už starí Egypťania – používali ho ako omladzovací prostriedok. Hinduisti ním zdobili oltáre chrámov, Peržania a Gréci ozdobovali jedlá – isté však je, že sa v 16. stor. ordinoval s vínom pri vynechávaní menštruácie, vňať sa fajčila, šťava liečila boľavé zuby a už roku 1817 sa začala jeho sláva Westringom ako protirakovinového prostriedku na maternicu, čo sa ľudove traduje dodnes. Predmetom zberu sú najviac cenené sýtooranžové kvety vytrhávané z úborov bez zvyšku kalichov – zákrovu, nechtíkový kvet bez zákrovu – Calendulae flos sine calyce a nechtíkový kvet celý, so zákrovom – Calendulae flos cum calyce.

Vzhľadom na hojný výskyt rastliny je to vhodný materiál pre zácvik začiatočníkov do manipulácie s kvetnou časťou rastliny alebo pre nenáročných zberačov. Korunné lupienky sa vytrhávajú opatrne z kvetov v čase plného rozkvetu (júl – august), najlepšie z plnokvetých, tmavooranžových a suší sa rýchlo v tenkej vrstve; ak sušíme umelým teplom do 35 °C, zosušenie 8 : 1. Každá chybná manipulácia sa odrazí na materiáli zmenou farby (stláčanie, zaparenie a pod.). Celý úbor sa zberá bežnou technikou, zosušenie asi 6 : 1; čerstvé kvety majú balzamický pach a aromatickú chuť. SFK 1 uvádza normy:

Nechtíkový kvet so zákrovom Najviac %    Kvet bez zákrovu    Najviac %
Iné časti materskej rastliny    3    Iné časti rastliny    2
Inak zafarbené kvety    3    Inak zafarbený kvet    3
Strata sušením – zistí sa lab.    12    Strata sušením    12
Popol (zistí sa žíhaním lab.)    13    Popol    11
Popol nerozpustný v HCl    2    Popol neroz­pustný v HCl    2

Obe časti po usušení majú pach slabý, nevýrazný a chuť horkastú, trpkú.

Účinné obsahové látky sú okrem silice (jazykové kvety do 0,12 %, úbory aj do 0,4 %), flavonoidy (kvet do 0,9 %, úbor do 0,3 %), hemolyticky účinné kalendulozidy, triterpénové alkoholy, červené karotenoidové farbivá (dobre rozpustné v olejoch a tukoch – karotény a xantofyly), fenolové kyseliny (najmä kyselina salicylová) a horčiny (o.i. laktón kalendín). Obe časti sa zaraďujú (SFK 1) farmakologicky do skupiny fytofarmák cholagóg, spazmolytík a antiflogistík, čím je daný ich široký a účinný terapeutický záber. Dávkujú sa: jazykové kvety per os jednotlivé na zápar 1,5 g v 100 ml vody, zvonka výluh z 2 – 5 g v 100 g masti, úbory na zápar 3 g, zvonka 4 – 10 g na 100 g masti.

Interné užívanie v alopatii je obsoléntne (cholagogum – choleretikum, spazmolytikum), rozsiahlu indikačnú oblasť majú výťažky – tinktúra, masti – podporujú tvorbu granulačného tkaniva, aplikujú sa preto na hnisavé, zle sa hojace rany, zapálené sliznice, vyrážky (dermatitis, ulcus cruris a i.), do kozmetík a pod. Naše prípravky sú monočajovina a sypaná čajovina v skladačke (interne pri problémoch tráviaceho traktu, externe dermatologikum a antiflogistikum, hojenie vnútorných i vonkajších zápalov), výťažok je v ochrannej pracovnej masti použiteľnej aj ako kozmetikum spoľahlivý ochranný a regeneračný krém.

Homeopatia pripravuje esenciu z čerstvej kvitnúcej vňate (§ 3), „Teep“ obsahuje celé kvitnúce úbory a aplikácie sú interné aj externé na zle sa hojace rany, opuchy, zatvrdnuté žľazy, menštruačné problémy a i.

Ľudové liečiteľstvo uplatňuje už spo­mínanú indikačnú oblasť, tiež ako zložku kúpeľov, má však aj široké interné užitie, od menštruačných problémov až po prevenciu, podpornú liečbu, na upokojenie a pod. Mo­derná kozmetika ho plne využíva – pridáva nechtík alebo olejové výťažky do hojivých krémov na popraskané ruky, zapareniny a pod.

Nechtíkový olej si možno pripraviť aj doma: úbory sa natlačia do priehľadnej fľaše so širokým hrdlom, uzavrie sa a postaví na okno za sklo; za niekoľko dní začne vytekať olejovitá oranžová tekutina a usadzovať sa na dne. Olej sa používa rovnako ako výluhy alebo výťažky.

Tradičný ľudový recept na masť: 2 hrste čerstvých úborov sa nadrobno posekajú, pridajú do 250 g čerstvej nesolenej bravčovej masti. Zmes sa nechá iba zovrieť; treba dať pozor – kypí. V chlade sa nechá celú noc a ráno sa prihreje a precedí cez plátno. Vytlačený zvyšok možno použiť na obklady (napr. pri kŕčových žilách). Skladuje sa v chlad­ničke (maximálne 3 mesiace).

Ľudové kvapky: čerstvý kvet alebo lupienky sa dajú do fľaše, doplnia sa liehom (40%) 0,5 – 1 cm nad kvet, 14 dní sa maceruje v teple. Užíva sa 10 až 15 kvapiek na podporu krvného obehu, pomáha pri ochorení čriev a žalúdka, zápale močových ciest a zvonka na zapálené žily, pleseň na nohách, riedenú tinktúru možno použiť na rany, výrony, opuchy, preležaniny a pod.

Rastlina je samozrejme zaradená aj medzi perspektívne liečivá na Západe. Je tu rovnako obľúbená ako u nás, nielen v ľudovom liečiteľstve, ale pripravujú sa aj podobné prípravky, kozmetiká (tvorí aj zložku rúžov), aromaterapeutiká a pod. Nechtík by nemali užívať tehotné a dojčiace ženy a nemal by sa zamieňať s ozdobnými druhmi, ako je nechtík francúzsky, africký a i.

Vedľajšie účinky: možné  alergie. Rastlina však odháňa hmyz, pôsobí aj ako repelent  na dažďovky, preto sa pestuje aj v zeleninových záhonoch. Prináša však riziko alergic­kých reakcií.

Západ skúma vedecky ďalšie možnosti uplatnenia, ako sú protizápalové efekty, liečba tumorov, antiedémové aktivity  a i. Výsledky sa priebežne publikujú.


Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby