Trváca bylina do 60 cm vysoká, má riedko rozkonárené stonky. Stopkaté listy majú dvoj- až štvornásobne perovito strihané čepele. Kvetenstvá na dlhých stopkách tvoria okolíky okolíkov. Majú zakrpatené a často jednostranné zákrovčeky. Drobné päťpočetné kvety sú ružovkasté, prípadne žltkasté na krátkych stopkách. Majú päť tyčiniek so spodným semenníkom a nenápadný pravidelný kalich. Zväčša sú samčie; len prostredný a okrajové sú samičie. Plody sú vajcovité dvojnažky. Vretenovitý koreň meria aj vyše 30 cm. Má približne hrúbku prsta. Starší je viachlavý. Na povrchu je tmavohnedý, miestami červenkastý. V celej dĺžke, najmä však v hornej časti, je prstencovito formovaný. Na priereze je belavý živičnatý. Koreňový krčok je obrastený hustými, tmavohnedými vláknami. Celá rastlina, zvlášť koreň, má intenzívnu arómu podobnú archangelike a ligurčeku. Chutí najprv sladkasto a vzápätí slano; všetko však prekrýva silná vôňa. Semeno sa zberá v septembri, koreň v septembri až októbri.

Druh sa vyskytuje vo vyšších polohách, na lúkach, pasienkoch a holiach vo výške okolo 1000 m nad morom.

V strednej Európe sú známe príbuzné druhy ako je kôprovník bezobalný [Mutelina purpurea (poir) Thell., syn.: Ligustum muttelina (L.) Cr., (Meum mutellina Gaertn.)]. Považuje sa za rovnako účinný. Kôprovníček čínsky (Ligustum sinensis) a Wallichov (Ligusticum wallichii) sú perspektívne prítomnosťou zlúčeniny 3-n-butylftalid, ktorá má výrazné protiischemické účinky v mozgovom tkanive.

Pri individuálnom zbere sa často omylom s kôprovníkom zamieňal fenikel. Koreň kôprovníka sa zamieňal so smldníkom jelením [Peucedanum cervaria (L.) Lap.], ktorý sa vyskytuje na rovnakých miestach, ale aj zo siličkou žltou [Silaum silaus (L.) Sch. et Thell.], ktorá sa vyskytuje v rovnakých lokalitách hojnejšie. Taktiež sa zamieňal aj s koreňom kotúča poľného (Eryngium campestre L.), ktorý sa prezradí nepríjemným zápachom.

Písomný zápis o kôprovníku máme už zo začiatku nášho letopočtu z pera rímskeho spisovateľa Plínia, ktorý podotýka, že iba málo lekárov pozná a ordinuje túto rastlinu, hoci už v týchto časoch si liečitelia svoje obľúbené druhy aj pestovali. V Nemecku je zaznamenané používanie kôprovníkového koreňa spolu s koreňom z Athamanta Matthioli Wulf., ktorý sa užíval ako droga pod spoločným názvom Meum radix.  Aromatické korene týchto druhov, tiež kôprovníčka, sa konzervovali v liehu a užívali pri zažívacích ťažkostiach, prípadne len ako aperitív. U nás sa vyskytujú tieto druhy ako relikty z doby ľadovej, sú chránené a  liečiteľské využitie je možné výlučne z pestovaných rastlín. Dostali sa k nám zo západnej Európy.

Liečivú drogu predstavuje koreň ? Mei athamantici radix (syn.: Anethi ursini radix, Foeniculi ursini radix, Ligustici radix). V menšej miere aj semeno – Mei athamantici semen.

Z obsahových látok je najdôležitejšia silica. V koreni sa jej nachádza do 1 %; z ostatných substancií je prítomná živica, horčiny, guma, pektíny, olej, sacharidy s manitolom a množstvom škrobu.

V liečbe sa využíva ako voňavá, koreninová látka (aromatikum), horčina (amarum), prostriedok podporujúci chuť do jedenia (stomachikum), na posilnenie (tonikum), na upravenie nepravidelnej menštruácie (emenagogum).

Silica a horčiny zvyšujú sekréciu žalúdočnej šťavy; tým súčasne zlepšujú chuť do jedenia a celkove tonizujú organizmus. Účinnejšou pohyblivosťou čriev reflexne zlepšujú prekrvenie malej panvy, a tým pomáhajú normalizovať činnosť vaječníkov. Rovnako zvyšujú tonus maternice i močového mechúra. Preto sa rastlina v minulosti užívala pri nepravidelnej menštruácii, a tiež pri zdĺhavom zápale rodidiel spojenom s výtokom.

Zápar sa pripravuje z priemernej jednotlivej dávky 1,5 g, alebo z 1 kávovej lyžičky na šálku vody; denne sa pijú 1 – 2 šálky pred jedením. Môže sa užívať aj práškovaná droga, a to v dávke 2 – 5 g denne.

Rastlina má uplatnenie aj vo veterinárnej medicíne, najmä na zvýšenie žravosti dobytka.

Napriek tomu, že sa v bežnej terapeutickej praxi nevyskytujú žiadne vedľajšie škodlivé účinky, užívanie drogy sa neodporúča gravidným ženám, pretože veľmi prekrvuje malú panvu.

MUDr. Karol Mika

OD RASTLINY K ČLOVEKU XLVI - KÔPROVNÍK ŠTETINOLISTÝ - KOPRNÍK ŠTĚTINOLISTÝ - Meum athamanticum Jacq. (Apiaceae)


ISSN 1335-9878

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby