Všehojovec štetinatý - eleuterokok ostnatý (Eleutherococcus senticosus Rupr. et Maxim., syn. Acanthopanax senticosus Rupr. et Maxim) síce u nás voľne nerastie, avšak jeho slovenské pomenovanie o ňom veľa napovedá.

Je to ker dorastajúci do výšky 2 metre s listami podobajúcimi sa na gaštan a veľmi zaujímavými plodmi, ktoré dozrievajú v októbri.

Patrí medzi rastlinné adaptogény - rastliny, ktoré adaptujú ľudský organizmus proti súčasným nepriaznivým vplyvom, ako sú zlá životospráva, málo pohybu, veľa stresu,...

Používajú sa predovšetkým korene a listy. Rastlina má podobné účinky na ľudský organizmus ako ženšen, preto sa tak sa aj nesprávne nazýva. Pravý ženšen sa vyskytuje v prírode už len vzácne.

K najzaujímavejším účinkom všehojovca patrí to, že podávanie drogy bráni rozvoju a rastu metastáz a stimuluje protinádorovú aktivitu bielych krviniek. Pomáha zlepšiť imunitu, zmierniť vonkajšie prejavy ožarovania a celkovo zlepšuje stav onkologických pacientov. Ako prevencia pred rakovinou je vhodná očistná kúra z tejto rastliny, napríklad 1-krát ročne. Počas vegetácie je vhodné užívať čaj z listov.

Pomáha tiež znížiť hladinu cholesterolu a krvného cukru, pôsobí preventívne proti vzniku aterosklerózy, pomáha zvýšiť tvorbu enzýmov a znížiť toxický účinok celého radu liekov. Zlepšuje aj prekrvenie srdcového svalu a mozgu, čo súvisí s jeho širokospektrálnym pôsobením.

Odporúča sa užívať pri vyčerpaní, prepracovanosti, fyzickej a psychickej záťaži, doliečovaní po rôznych infekčných vírusových ochoreniach, pri rekonvalescencii po operácii alebo ťažkých chorobách.

Nedporúča sa užívať pri zvýšenej teplote,vysokom krvnom tlaku, arytmii srdca, tri mesiace po odoznení infarktu myokardu.

Pestovanie je nenáročné. Naše prírodné podmienky znáša veľmi dobre. Možno ho pestovať aj ako okrasný deliaci plot medzi parcelami. Známe sú príhody z jeho domoviny ( Rusko), v ktorých sa traduje, že sa v ňom bežne zachytil aj medveď.

Názov všehojovec úplne vystihuje túto rastlinu. Podobnosť s pomenovaním ženšenu "všehoj", ktorý je pre zložité pestovanie u nás menej dostupný, nie je vôbec náhodný - pri vonkajšom i vnútornom použití ho vie dokonale nahradiť.

  1. Homolová, S. Jurčák

ISSN 1335-9878

Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby