Domáceho maznáčika môžu trápiť rôzne parazity, o ktorých nemusíte ani tušiť. Pri slabej nákaze sa s nimi zvieratko dokáže vysporiadať aj samo, pôsobí zdravo, no napriek tomu jeho imunitný systém bojuje. Do pozornosti treba dať to, že niektoré parazity sú prenosné zo zvieraťa na človeka. Takéto ochorenia nazývame zoonózy.

Endoparazity postihujú vnútorné orgány psa, najmä tráviacu sústavu, ale aj iné orgány ako sú srdce, pečeň, obličky, pľúca a centrálna nervová sústava. Môžu spôsobovať radu ďalších zdravotných, ale aj psychických problémov ako je anémia, nervozita, strata chuti do života či apatia.

Škrkavky (Toxocara canis, Toxocara cati)

Škrkavky sú oblé červy, 6 - 12 cm dlhé, ktoré spôsobujú najčastejšie ochorenie psov a mačiek, toxocarózu. Dôležité je uvedomiť si, že v prírode existuje takmer 100% kolobeh prenosu týchto parazitov. K nákaze dochádza po prehltnutí infikovaných vajíčok, ktoré prechádzajú cestou tráviaceho traktu, kde sa premieňajú na larvy. Hlavným miestom lokalizácie je črevo, z ktorého sú parazity schopné migrácie do krvného obehu, ktorým sa dostávajú do pľúc, obličiek a iných orgánov, kde sa vyvíjajú. Hovoríme, že larvy sú „uhniezdnené“ v rôznych orgánoch v stave tzv. „hypobiózy“. Doslova „driemu“ a čakajú na svoju príležitosť. Tá dochádza počas gravidity a laktácie. Vtedy sa larvy uvoľňujú a dokážu infikovať plody transplacentárne (len pri psoch) a cez mlieko matky počas laktácie (pri psoch aj mačkách). Larvy v orgánoch sučky sa v poslednej tretine gravidity uvoľňujú do krvi a prenikajú cez placentu do plodov. Tie ktoré zostanú v tele matky v cirkulujúcom krvnom obehu sú po pôrode vylučované asi 3 týždne mliekom. Týmto sa dostáva do tela šteniatok každým napitím stále viac a viac parazitov. Pri starostlivosti o šteniatko buďte opatrní, pretože škrkavkami je napadnutých až 90 % šteniatok a mladých psíkov. Črevo dospelého zvieraťa odohráva hlavnú rolu v uzatváraní vývojového cyklu parazita, kde dospelé jedince produkujú vajíčka. Jedna dospelá samica škrkavky vylúči denne až 200 000 vajíčok. Tie sa ďalej do vonkajšieho prostredia šíria trusom a infekčné sa stávajú zhruba po 14 dňoch. Čerstvý trus neobsahuje infekcie schopné vajíčka. Klinické prejavy sa najčastejšie manifestujú pri mladých jedincoch. Typické je nafúknuté bruško pri celkovej vychudnutosti, hnačky a zvracanie. Zvieratá sú dehydratované, apatické. Pozorované sú kŕčové stavy, na ktorých má pri silnej invázii výrazný podiel aj škrkavkami produkovaný neurotoxín askaridín. Vzhľadom na prebiehajúcu migráciu lariev je častým príznakom chronický kašeľ a dušnosť. Pacienti veľakrát prichádzajú so šteniatkami práve s tým, že jedinec vyzvracal živú škrkavku, pričom sa zväčša jedná práve o vykašľanú larvu. K takémuto nálezu, ale môže dôjsť aj pri mladých jedincoh vo veku aj 6 - 8 mesiacov bez akýchkoľvek ďaľších klinických príznakov. Ako jediný účinný spôsob potláčania výskytu tohto parazita pri našich domácich mäsožravcov je dôsledná prevencia. Veterinár odporúča odčervenie psíka a mačičky už od najútlejšieho veku. Doma chovaný jedinec nie je ochránený pred rizikom infekcie. Infekčné vajíčka môže doniesť majiteľ dokonca na svojich topánkach.

Ako sa môže škrkavkami nakaziť človek ?

Človek sa môže škrkavkami nakaziť veľmi jednoducho – pri hre so svojím šteniatkom, či dospelým psíkom zjedením vajíčok, ktoré sú pre ľudské oko neviditeľné. Nedostatočnou hygienou po práci v záhradke, v pôde, nedostatočne umytým ovocím a zeleninou. U malých detí pri jedení hliny, strkaní si kameňov alebo kúskov rastlín do úst. Ohrození sú aj fajčiari, ktorý sa môžu ľahko nakaziť pri vyberaní cigarety z krabičky do úst neumytými rukami. Človek sa môže nakaziť kedykoľvek a kdekoľvek aj keď nie je majiteľom domáceho miláčika.

Ochorenie sa u človeka  sa nazýva larválna toxokaróza a prejavuje zvracaním, hnačkou, nechutenstvom, bolesťami brucha a teplotami, svalovou slabosťou, úporným kašľom, či kožnou vyrážkou. Medzi menej časté prejavy choroby patria poruchy videnia, postihnutie mozgu, srdca, obličiek, chudokrvnosť. Britská štúdia pripisuje tomuto ochoreniu ročne 50 - 200 prípadov oslepnutia, 30 000 prípadov astmy a 2 000 - 15 000 prípadov epilepsie ľudí. Diagnostika prebieha sérologickým vyšetrením krvi. Veterinár odporúča pravidelné odčervovanie ľudí s odstupom aspoň jedného roka.

Odčervovacia schéma psov

 

šteňatá

Od 2. týždňa do 3 mesiacov: každé 2 týždne

Od 3 - 6 mesiacov: každý mesiac

Po 6. mesiaci: 4-krát ročne

dospelé psy

Pravidelne 4-krát ročne

sučky

1-krát pred nakrytím

1-krát po pôrode

2 a 4 týždne po pôrode

nové šteňa alebo pes

Okamžite, opakovať po 2 týždňoch a potom podľa príslušnej kategórie

 

Odčervovacia schéma mačiek

 

mačiatka

Od 4. týždňa do 3 mesiacov: každé 2 týždne

Od 3 - 6 mesiacov: každý mesiac

Po 6. mesiaci: 4-krát ročne

dospelé mačky

Pravidelne 4-krát ročne

samice mačiek

Laktujúce mačky spolu s odčervovaním mačiatok

nové mačiatko alebo dospelá mačka

Okamžite, opakovať po 2 týždňoch a potom podľa príslušnej kategórie

 

Na zamyslenie...    

2223 psov vyprodukuje za jeden deň asi 300 kg trusu, z toho je 259 psov pozitívnych na vnútorné parazity, to predstavuje cca 35 kg trusu s vajíčkami parazitov, z toho asi polovica obsahuje vajíčka škrkaviek (17 kg trusu). 1 g trusu obsahuje priemerne 10 000 vajíčok škrkaviek.

Univerzita veterinárskeho lekárska a farmácie v Košiciach, Ústav Biológie a Genetiky, Košice

Zdroj literatúry:

Ako riešiť parazitárne zoonózy našich miláčikov ? MVDr. Sabína Hlinčíková, Časopis Lekárnik

Bayer HealthCare, Bayer s.r.o., veterinárne oddelenie : Litvínovská 609/3, 190 21 Praha

Konzultácia vedená s MVDr. Jana Haluzová, súkromný veterinárny lekár

Endoparazity- vnútorné parazity psov a mačiek, MVDr. Michal Gaško, Vet point-veterinárna klinika, dostupné na : http://odbornasekcia.vetpoint.sk/endoparazity-2/

Nebezpečné škrkavky, prof. MVDr. Vlasta Svobodová CSc, Veterinární a farmaceutická univerzita Brno Ústav parazitologie, dostupné na : http://www.veterina-info.cz/odborne-clanky/nebezpecne-skrkavky-87.htm   

 

Mgr. R. Eckerová, prof. RNDr. M. Toropila, CSc,. MVDr. D. Toropilová, PhD., doc. Ing. M. Habán, PhD.


You-Tube kanál Herby

Kanál Herby