Ďumbier lekársky z čeľade ďumbierovité (česky zázvor lékařský, latinsky Zingiber officinalle Rosc.) je trváca rastlina dorastajúca do výšky až 1 metra so silne rozvetveným podzemkom. Pochádza pravdepodobne z tropickej Ázie, odkiaľ sa rozšírila do tropických oblastí celého sveta. Kultivuje sa na plantážach, kde sa množí vegetatívne, avšak je možné ju dopestovať aj u nás v bežných podmienkach v záhrade alebo v byte ako okrasnú aj úžitkovú rastlinu. Pre liečebné použitie sa uprednostňuje podzemok pred ostatnými časťami rastliny.

Drogu tvorí olúpaný usušený podzemok. Tradične sa používa v čínskej medicíne a tiež v bežnom ľudovom liečiteľstve. Tu sa uplatňuje najmä ako prostriedok na liečbu tráviacich ťažkostí ako stomachikum, antiemetikum, antidiaroikum, pri dyspepsii a kolike. Rovnako nachádza uplatnenie pri liečbe chorôb z nachladnutia, kašli a nádche a bakteriálnych infekciách. Ďumbier je známy aj ako korenina, často sa používa vkulinárstve pre svoju príjemnú pálivú chuť a vôňu, môže sa pridávať do polievok, tonikových nápojov a v neposlednom rade je obľúbené “zázvorové pivo”.    

Obsahové látky podzemka ďumbieru sú predovšetkým silica a oleoživica. Ich zložky sa pravdepodobne podieľajú na liečivom účinku drogy. Silica obsahuje monoterénové zložky (kamfén, geraniol, borneol a ďalšie) a seskviterpénové (napr. zingiberén, bisabolén, zingiberol). Pre antiemetický účinok drogy sú dôležité najmä zložky oleoživice, a to gingeroly a ich rozkladné produkty vznikajúce pri sušení podzemku - šogaoly a paradoly. Zistilo sa, že antiemetický účinok gingerolov a šogaolov je založený na blokáde receptorov 5-HT3 a cholinergných receptorov, bez ovplyvnenia vestibulárneho aparátu.     

Ďumbier sa môže užívať vo forme prášku, tinktúry, ako zápar alebo vo forme perorálnych prípravkov (tablety, kapsuly). Dávkovanie závisí od indikácie, pri nevoľnosti sa odporúča užiť 1 g práškovanej drogy s malým množstvom vody. Odporúčaná denná dávka je 0,5 – 2,0 g práškovanej drogy v jednej alebo viacerých dávkach.

Na prípravu záparu sa odporúča 1 lyžička pomletého koreňa zaliať 200 ml vriacej vody a nechať vylúhovať 5 - 10 minút. 20 kvapiek tinktúry sa má zmiešať s vodou a užívať 3-krát denne pred jedením. Počas tehotenstva sa užíva 250 mg sušeného podzemku vo forme záparu alebo v prípravkoch, podľa potreby maximálne 4-krát denne. Tehotné ženy by sa však o užívaní prípravkov z ďumbiera mali poradiť s lekárom.                                   

V súčasnosti patrí ďumbier medzi populárne liečivé rastliny najmä pre svoje priaznivé účinky na rôzne formy ťažkostí tráviaceho ústrojenstva. Jeho obsahové látky stimulujú vylučovanie slín, žalúdočných štiav a žlče, priaznivo pôsobia na činnosť čriev, zmierňujú pálenie záhy, nadúvanie a plynatosť. Zvlášť obľúbený je ako prostriedok proti nevoľnosti a vracaniu. Tieto príznaky sú často navzájom spojené. Kým nevoľnosť sa vníma len ako nepríjemný prejav, vracanie môže mať aj závažné dôsledky najmä tým, že vedie k strate tekutín a zvýšenému vylučovaniu draslíka a sodíka, čo vedie k celkovej dehydratácii organizmu. Pri týchto stavoch je najúčinnejšie, tak ako aj pri iných liekoch, podávať ďumbier na profylaxiu a nie na liečbu pri rozvinutých príznakoch. Vhodné je podávať ho pred cestou v prípade cestovnej nevoľnosti (kinetózy). Nevoľnosť a vracanie často sprevádzajú počiatočné štádia tehotenstva a pri týchto stavoch je ďumbier jeden z mála prostriedkov, ktoré tehotné ženy môžu užívať. Tak ako pri kinetóze, aj tu je účinnejšia profylaxia, teda užitie ráno, aby sa predišlo typickej rannej tehotenskej nevoľnosti. V tomto stave je však obzvlášť dôležité dbať na odporúčané dávkovanie a neužívať vysoké dávky, ktoré by mohli byť škodlivé.

Ďumbier sa neodporúča pri rizikovom tehotenstve, pretože vyššie dávky sa môžu podieľať na vzniku kontrakcií. V tejto indikácii prispieva k celkovému účinku aj mierne utlmujúce pôsobenie na centrálny nervový systém. Ďalšou významnou oblasťou, v ktorej sa môžu uplatniť liečivé účinky ďumbiera, sú ochorenia kĺbov a svalov, reumatoidná artritída, osteoartritída a pod. Obsahové látky ďumbiera pôsobia protizápalovo, a to inhibíciou expresie cyklooxygenázy (COX) a lypoxigenázy (LOX), čo vedie k blokovaniu tvorby zápalových mediátorov prostaglandínov a leukotriénov. Dôsledkom toho sa zmierňuje opuch a bolesť v postihnutých miestach.                                                                                                

Zistila sa aj iná významná farmakologická aktivita, ako napr. znížovanie hladiny LDL cholesterolu a mierne zvyšovanie HDL cholesterolu, antiagregačný a antidiabetický účinok, ako aj významná antimikrobiálna účinnosť proti Staphylococcus aureus a Escherichia coli. Tieto aktivity sú predmetom pokračujúceho výskumu.

Ak sa pri užívaní neprekročí odporúčané dávkovanie, sú vedľajšie účinky prípravkov z ďumbiera zriedkavé. Pri vyšších dávkach môže dôjsť k podráždeniu alebo útlmu nervového systému. Ďumbier sa nemá užívať súčasne s liekmi, ktoré ovplyvňujú krvný tlak a pre potenciálne antiagregačné účinky tiež s liekmi ovplyvňujúcimi zrážalivosť krvi (warfarín).

Redakcia


You-Tube kanál Herby

Kanál Herby