Šišak bajkalský (Scutellaria baicalensis)

je ozdobou každej záhradky. Pohľad na jeho prekrásne kvety vždy poteší.

Voľne rastie v lesoch a lesostepiach východného Zabajkalia, pri strednom toku Amuru, v severnej Kórei, v Japonsku, Číne a Mongolsku. Rastie na slnečných miestach i v polotieni, na suchších, kamenistých a štrkovitých svahoch. U nás sa musí pestovať.

Patrí medzi rastlinné adaptogény (rastliny, ktoré adaptujú organizmus voči súčasným nepriaznivým vplyvom - stres, strava, spôsob života,...). Obsahuje flavonoidy, triesloviny, stereoidné saponíny, veľa minerálnych látok a nenasýtených esenciálnych organických kyselín.

Šišak je trvalka, je vhodný pre všetkých, ktorých trápi vysoký krvný tlak. Ďalej pôsobí žlčopudne a močopudne, tlmí kŕče a neurózy, znižuje teplotu, mierni arytmiu a fibrilácie srdca, je vysokoúčinný pri reumatických ochoreniach, vyplavuje škodliviny, pomáha pri prepracovanosti, znižuje hladinu cholesterolu, je vhodný pri poinfarktových stavoch a má aj protialergický účinok. Užíva sa tiež pri vnútornom krvácaní a krvácaní z nosa. Pomáha pri hepatitíde, infekciách horných ciest dýchacích a bronchiálnej astme. Dokonca sa zistil jeho pozitívny účinok pri liečbe HIV. Veľmi dobré výsledky sú aj pri vysokých horúčkach spojených s kašľom a vykašliavaním žltého hlienu. Protinádorové účinky sa popisujú najmä pri ochoreniach pľúc.

Nemá sa používať pri nechutenstve a riedkej stolici.

Na vonkajšie použitie je vhodný pri zápale očí, kožných vyrážkach, popáleninách, abscesoch a vredoch.

Vzrastom sa podobá na yzop lekársky. Pestovanie je nenáročné. Používa sa prevažne trojročný koreň, a to v práškovej forme, resp. si z neho môžeme urobiť tinktúru. Z mladších rastlín používame vňať vo forme čaju.

 Z. Homolová, S. Jurčák


ISSN 1335-9878

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby