Najdlhšie kvitnúcou, kvôli kvetom pestovanou, liečivou rastlinou je pravdepodobne nechtík. Už jeho latinský názov Calendula odzrkadľuje enormnú dĺžku kvitnutia. Calend (Calendae) bol totiž pre starých Rimanov prvý deň nového mesiaca, ktorý bol určený na vyplácanie dlhov a úrokov z požičaných peňazí. A už Rimania si všimli, že nechtík kvitne calend za calendom takmer donekonečna.

V oblasti Provance sa nechtík volá Gauchefer, čo v preklade znamená niečo ako železo do ľavej ruky. Meno pravdepodobne vychádza z kruhovitého tvaru kvetu, ktorý pripomína okrúhly jednoručný štít. Nemci nazývajú nechtík Totenblume, v preklade kvet smrti. To je vraj odvodené od zvyku klásť kvety nechtíka do rakvy deťom. Angličania nazývajú nechtík Marygold, čo je skomolenina od slovného spojenia Mary's gold znamenajúceho Máriino zlato. Toto pomenovanie vychádza z kresťanskej legendy podľa ktorej nosila nechtík panna Mária na hrudi ako symbol svätožiary, ktorá sa jej vznáša nad hlavou. Český názov nechtíka je měsíček, čo nás významovo vracia naspať k rímskemu Calend.

Pestovanie: Dá sa pestovať temer vo všetkých oblastiach až na výnimku horských, je náročný na teplo, svetlo a dostatok spodnej vody. Vyhovujú mu stredne ťažké, hlinité pôdy a nemal by sa pestovať 2-krát po sebe. Nechtík sa množí generatívne, výsevom priamo na stanovisko v marci až apríli (3. - 4.), buď do riadkov alebo hniezd. Medzi najčastejšie choroby patrí múčnatka (Sphaeroteca fuliginea (Schltdl.) Pollacci) a vírusy Cucumber mosaic virus, ktorý spôsobuje strakatosť nechtíka a Tomato spotted wilt virus. Medzi najvýznamnejšie škodce patria mínerka záhradná (Chromatomyia horticola Goureau) a voška maková (Aphis fabae Scopoli). V Čechách boli vyšľachtené dve odrody 'Plamen' 'Plamen plus'.

Drogy: Pestuje sa kvôli získaniu drogy Calendulae flos cum calycae, teda celého úboru alebo Calendulae flos sine calycae, teda len jazykovitých kvetov.

Obsahové látky: Z obsahových látok sú dôležité triterpénové saponíny a alkoholy, karotenoidy, flavonoidy, kumaríny a silice.

(Ukážka)

Ing. K. Kaffková, Ing. P. Kaššák


ISSN 1335-9878

Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby