Diagnóza- obezita

Mnohí z nás si obezitu vôbec nevšímajú, tučnota nebolí a povšimnú si ju až pri zdravotných ťažkostiach a niekedy pri jednoduchom úkone viazania šnúrok na topánkach.

Čo je príčinou obezity? Počas posledných desaťročí (hlavne po 2. svetovej vojne) sa od základu zmenil spôsob nášho života. Ťažkú fyzickú prácu nahradili stroje, všade sa odvezieme v pohodlí svojho auta, a tak sme sa obrali o prirodzený a potrebný pohyb.

Obezita je nadmerné ukladanie tukového tkaniva v podkoží, v dutine brušnej, vo svaloch, ale aj v orgánoch, ktoré vedie k ich zväčšeniu.

Príčinou obezity je predovšetkým nadmerná konzumácia energeticky bohatých potravín a nedostatočná fyzická aktivita. Významnú úlohu pri je vzniku hrá aj dedičná predispozícia. Pri vzniku obezity hrajú tiež dôležitú úlohu stravovacie zvyklosti, a silný vplyv má tiež ponuka potravín v obchodoch a ich reklama. Najpútavejšiu reklamu majú často najmenej zdravé potraviny. Nadmerná konzumácia vysoko energetickej stravy, mnohokrát ochudobnená o mikroživiny ( vitamíny, minerálne látky), nás zahnala do stavu, kedy nedokážeme znášať následky. Jeme radi, pretože jedenie je pre mnohých z nás príjemná činnosť, teší nás a zlepšuje náladu. Nie je to tak dávno, kedy sa tučnota považovala za prejav zdravia, krásy a životaschopnosti. Dnes vieme, že je to závažná zdravotná a estetická chyba, je to celospoločenský, celosvetový problém, ktorého sa treba čo najskôr zbaviť a účinne mu predchádzať.

Zdravý človek má tukové tkanivo nielen na to, aby bolo zásobou energie, ale zistilo sa, že má významnú úlohu v regulácií mnohých životných procesov. Pri jeho nedostatku, ktorý sa nazýva podvýživa a jeho nadbytku – obezite, dochádza k strate rovnováhy pri tvorbe hormónov, ktoré tukové tkanivo produkuje.

Normálne množstvo tukového tkaniva sa vyjadruje ako podiel tuku na celkovej telesnej hmotnosti. Horná hranica u mužov je 25% a u žien 30%. Najčastejšie používanou metódou hodnotenia obezity je index telesnej hmotnosti ( Body mass index –BMI ). Vypočíta sa ako podiel hmotnosti v kg a výšky v m2 (napr. 70 kg: 1,7 m2 = 24,2).

Meranie obvodu pása

Ako veľmi jednoduchý a predsa spoľahlivý spôsob sa osvedčilo meranie obvodu pása. Pomocou napr. krajčírskeho metra sa meria telesný obvod pása vo výške pupku. Je dôležité dbať na to, aby bol meter vodorovne s podlahou a aby sa meraný príliš nenadýchol alebo príliš nevydýchol.

V posledných rokoch sú nadváha a obezita vážnym problémom a odborná lekárska verejnosť ich označuje za epidémiu 21. storočia. Výskyt obezity má žiaľ narastajúcu tendenciu a to hlavne v ekonomicky rozvinutých štátoch nielen v USA, ale taktiež veľkej časti Európy a šíri sa po celom svete. Na liečbu nadváhy a obezity sa vynakladajú nemalé finančné prostriedky a ich komplikácie patria medzi tri najčastejšie príčiny úmrtia medzi 50. a 70. rokom života.

Nadváha a obezita na Slovensku.

Viac ako 60 % slovenskej populácie má nadhmotnosť alebo obezitu a tento trend rastie už od detského veku. Na Slovensku je podľa údajov v súčasnosti 65 % mužov s nadváhou, toto číslo bude stúpať, žien je o čosi menej. Pokiaľ však ide o obezitu, ženy vedú, hlavne po dosiahnutí 50. roku života.

Svetová zdravotnícka organizácia stanovila pre celý svet cieľ znížiť počet obéznych osôb do roku 2025 na úroveň z roku 2010. Na dosiahnutie tohto cieľa nám zostáva 10 rokov.

Nadváha je rizikový faktor mnohých ochorení, najmä porúch látkovej premeny: žlčníkové kamene, aterosklerózu, choroby kĺbov a chrbtice, cukrovka II. typu, infekcie kože, vysoký krvný tlak, sexuálne poruchy alebo opuchy. V snahe schudnúť sme neustále posadnutí diétami, striedame jednu za druhou, telesná hmotnosť stále kolíše, spôsobujeme si chronický zápal čreva, nerovnováhu enzýmov? hormónov? v tele, alebo rôzne potravinové alergie.

Ako predchádzať obezite?

Znížte množstvo prijímanej potravy,

nenechajte sa vyhladovať,

nevynechávajte raňajky, dodržujte rytmus dňa,

potravu dostatočne prežúvajte,

voľte správnu skladbu potravín a v správnom pomere,

vylúčte koncentrovaný cukor z jedálnička,

nepreháňajte to s ovocím, veľa fruktózy neprospieva,

zvýšte príjem zeleniny, zabezpečíte si dostatok vlákniny,

hýbte sa v každom veku.

Zachovať rovnováhu medzi príjmom energie a výdajom, výdaj znamená pohyb, najprv pravidelné prechádzky, potom postupne pridať vhodné cvičenie a pre veľmi obéznych je ideálne začínať s cvičením vo vode.

Pre zrýchlenie látkovej výmeny sú vhodné bylinné čaje, zmesi: harmanček kvet, fenikel plod, smotánka koreň, smotánka vňať, kukurica listy, ihlica koreň, sladkého drievka koreň, chaluha bublinatá, ľanové semiačka.

Obezita a  psychika 

Obezita neprináša len zdravotné riziká, ale má veľký dopad aj na psychiku obézneho. Sebadôvera a sebaúcta s kilogramami navyše sa len ťažko vyrovnáva s kultom ideálu krásy, ktorý je v našej spoločnosti stále viac preferovanejší. U obéznych často prichádza k sociálnej izolácii a k zhoršeniu spoločenského postavenia. Tieto skutočnosti môžu viesť k vzniku depresie a úzkostných porúch. Obézne osoby sú zväčša diskriminované pri hľadaní zamestnania a tiež to majú ťažšie pri hľadaní životného partnera. U žien je diskriminácia v zamestnaní 16-krát vyššia, ako u mužov. Dochádza k podceňovaniu, menšiemu uplatneniu v spoločnosti, a tak pacient trpí často depresiami a znižuje sa jeho kvalita života.

Našli ste sa v možných rizikách o ktorých píšeme?

Nepodceňujte možné sprievodné javy, ktoré ste objavili. Je len na Vás, ako sa k problému postavíte, alebo Vám chutia lieky na zníženie hypertenzie, cholesterolu, cukru?

Ak ste si na základe BMI vypočítali nadváhu či dokonca obezitu, radíme Vám, aby ste čím skôr navštívili odporúčaného lekára alebo výživového poradcu a zbavili sa pod odborným dozorom zdravotného problému. Tým skôr budete viesť zdravší a pozitívnejší život. Prečo by ste si nemohli predĺžiť svoj život úpravou Vášho doterajšieho životného štýlu k lepšiemu a zdravšiemu?

Potrebujete poradiť, zredukovať kilá a nehladovať? Neváhajte a vyhľadajte poradenstvo na našej webovej stránke: www.protissimo.sk

 

 

 

 

 


ISSN 1335-9878

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby