Je pitie čaju s obsahom listov medvedice a brusnice bezpečné? Je bezpečný krém na zjasnenie pigmentových škvŕn? Aké účinky má obsahová látka arbutín v liečebných a aké vo vysokých koncentráciách?

Arbutín je obsahovou látkou viacerých rastlín alebo ich častí. Vo väčšom množstve je zastúpený v rastlinách čeľadí Ericaceae, Asteraceae, Rosaceae, napr. v sušených listoch medvedice lekárskej (Arctostaphylos uva-ursi; Ericaceae) je arbutínu okolo 8 %, v sušených listoch príbuznej brusnice obyčajnej (Vaccinium vitis-idaea; Ericaceae) je ho okolo 5 %, no v plodoch brusnice a tiež v listoch a plodoch príbuznej brusnice čučoriedkovej (syn. čučoriedka) je jeho obsah zanedbateľný. V nízkych dávkach sa nachádza aj v kávových semenách a červenom víne.

Arbutín patrí medzi fenolové glykozidy. Glukóza je naviazaná na molekulu hydrochinónu. Arbutín sa v potrave dostáva až do tenkého čreva, kde sa stenou čreva vstrebáva a následne sa rýchlo v tkanivách štiepi na hydrochinón a glukózu. Hydrochinón sa transportuje do ďalších tkanív, metabolizuje sa a metabolity sa vylučujú z tela najmä močom do 24 hodín. Menšie množstvo arbutínu či hydrochinónu sa môže koncentrovať v žlči po dobu 3 dní. Hydrochinón má pri terapeutických koncentráciách dezinfekčné účinky pri močových infekciách a tiež bieliace účinky na kožu. Hydrochinón je vo veľmi vysokej koncentrácii a pri dlhšom pôsobení toxický pre tkanivá v ľudskom tele. Vo viacerých vedeckých experimentoch sa ukázalo, že hydrochinón môže vo veľmi vysokých koncentráciách spôsobovať kŕče, poškodenie pečene a obličiek a môže podporovať vznik rôznych tumorov. No pri odporučenom dennom používaní sú produkty či rastliny s obsahom arbutínu bezpečné.

Sušené listy alebo extrakty z listov medvedice lekárskej a brusnice sa tradične využívajú k liečbe infekcií a zápalov močových ciest. Ich účinok je komplexný. Triesloviny - proantokyanidíny sa viažu na povrch baktérií, čím zabraňujú ich prichyteniu ku epitelovým bunkám močových ciest. Metabolit arbutínu hydrochinón môže zastaviť rozmnožovanie a rast baktérií alebo ich až usmrcovať. Veľmi dôležité je načasovanie liečby.

(ukážka)


PharmDr. I. Miláčková, PhD.


Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby