Eukalyptus guľatoplodý/blahovičník kulatoplodý (Eucalyptus globulus) patrí do čeľade Myrtaceae. Tenké sivozelené bledé listy sú pretiahnutého elipsového tvaru dlhšie ako 25 cm. V Európskom liekopise je okrem listu eukalyptu aj eukalyptová silica, ktorá sa získava z druhov rodu Eucalyptus (E. globulus, E. polybractea, E. smithii). Eukalyptus je hojne rozšírený najmä v Austrálii a v Tanzánii, ale aj v Stredomorí. Sú to vysoké stromy, ktoré na svoj rast spotrebujú veľa vody, preto vysúšajú okolitú pôdu a silica, ktorá sa z nich vyparuje, odháňa komáre šíriace maláriu.

Listy obsahujú väčšie množstvo silice, ktorej hlavnou zložkou je 1,8-cineol (tzv. eukalyptol; 70 − 80 %), ďalej obsahujú fenolové látky ako sú triesloviny, flavonoidy. Silica má antibakteriálne, antiseptické, protizápalové a expektoračné účinky. Preto sa pridáva do rôznych prípravkov pre inhaláciu, do mastí, ústnych vôd, a to na liečbu bronchitídy, laryngitídy, nádchy, zápalov ústnej dutiny, reumatických zápalov.

Dávkovanie: Ako čajovina na vnútorné užitie a tiež pre inhaláciu sa užíva 1,5 − 3 g sušenej drogy 4-krát denne, nie dlhšie ako týždeň. Čistá silica sa používa ako zložka v prípravkoch na lokálne použitie.

Mgr. Ivana Miláčková, PhD.

(ukážka)


You-Tube kanál Herby

Kanál Herby