Najstaršie a najväčšie liečebné systémy na svete už dávno uctievali liečivú silu jedlých húb, ktoré zabezpečovali po celé stáročia zdravie celých generácií. V starej čínskej a indickej medicíne huby často predpisovali jednotlivcom trpiacim širokou škálou zdravotných problémov od únavy až po závažné degeneratívne ochorenia. Najstaršie písomné zmienky o liečivých účinkoch húb majú až 5000 rokov a pochádzajú z Indie. Pri známej múmii ľadového muža Ötziho objaveného v Alpách (žil pred 5300 rokmi) sa našli aj sušené huby (práchnovec kopytovitý a brezovník obyčajný).

Popularita liečivých (medicinálnych) húb výrazne stúpla v druhej polovici 20. storočia. Pokračujúce výskumy ukazujú, že niektoré huby sú skutočne veľmi účinné v boji s mnohými, aj závažnými chorobami..

Z liečivých húb sa izolovalo mnoho farmaceutických látok so silnými a jedinečnými účinkami podporujúcich zdravie. Ich spoločným znakom z hľadiska obsahových látok je významné zastúpenie bielkovín, vitamínov skupiny B a vitamínu D, stopových prvkov a nenasýtených mastných kyselín. Uvádza sa, že huby pozitívne ovplyvňujú zvýšenú hladinu cholesterolu, krvného cukru, zlepšujú krvný obeh, optimalizujú funkciu imunitného systému a všeobecne znižujú riziko vzniku rakoviny. Priamy protinádorový účinok a ich úspešné uplatnenie ako podporného prostriedku pri chemoterapii a rádioterapii nádorov sa publikovali v početných vedeckých štúdiách. Viaže sa na skupinu beta-glukánov, pričom obzvlášť efektívne sú vysokomolekulárne glukány. Mnohé štúdie a výskum odborníkov potvrdzuje biologické účinky medicinálne významných húb shiitake, maitake, reishi, hlivy ustricovej a iných.

Reishi (Ganoderma lucidum) posilňuje imunitný systém, zlepšuje cirkuláciu krvi, je účinná pri vysokom krvnom tlaku, hepatitíde, bronchitíde, nespavosti, astme, rakovine. Výskumy ukazujú, že reishi má priamy pozitívny vplyv aj na množstvo iných, konkrétnych problémov.Pôsobí aj analgeticky, protialergicky, protizápalovo, antibakteriálne (streptokoky,stafylokoky), antioxidačne, znižuje hladinu cholesterolu v krvi.

Shiitake ( Lentinula edodes) má schopnosť výrazne povzbudiť imunitný systém, má antibakteriálne účinky, znižuje hladinu cholesterolu v krvi, pomáha regulovať krvný tlak, pomáha pri problémoch s dýchacími cestami, s pečeňou, zlepšuje krvný obeh, pri vyčerpaní a slabosti, pomáha predchádzať predčasnému starnutiu, užíva sa pri cukrovke, rakovine a nákaze HIV.

Maitake (Grifola frondosa) má schopnosť posilňovať imunitu, podporovať aktivitu niektorých typov buniek imunitného systému, napr. T-bunky a makrofágy, má antivírusové, protirakovinové, antidiabetické účinky, pomáha regulovať váhu.

Hliva ustricová (Pleurotus ostreatus) podporuje a stimuluje imunitný systém proti baktériám a vírusom, je vhodná pri fyzickom a psychickom strese, nevyváženej výžive, vystavení organizmu rádioaktivite, magnetickému žiareniu, chemoterapii, pri rakovine.

Výživové doplnky z liečivých húb sa pripravujú spravidla z mycélia (celé podhubie) alebo plodníc húb a sú dostupné vo forme tabliet, kapsúl alebo extraktov.

Liečivé huby nemajú prakticky žiadne vedľajšie účinky. Po požití hubových produktov sa môže u niektorých citlivých ľudí vyskytnúť alergická reakcia. Aj preto je vhodné začať s nižšou dávkou. Výživové doplnky z húb by sa mali užívať pred jedením a zapiť dostatočným množstvom vody. Denná dávka sa môže rozdeliť aj do 2 - 3 menších dávok. Odporúča sa prípravky užívať 3 - 6 mesiacov.


You-Tube kanál Herby

Kanál Herby