Tvorba materského mlieka je fyziologický komplex zahŕňajúci emocionálne faktory, ako aj interakcie mnohých hormónov. Rôzne epidemiologické štúdie preukazujú, že dojčenie poskytuje novorodencom okrem optimálnej výživy aj najefektívnejší spôsob prevencie pred chorobami. Dojčenie však predstavuje zdravotné benefity nielen pre dieťa, ale aj pre matku vrátane zníženia rizika rakoviny vaječníkov a prsníkov. Svetová zdravotnícka organizácia odporúča výlučné dojčenie novorodencov aspoň do veku šiestich mesiacov.

Mliečne žľazy ženy sa na dojčenie pripravujú už v rannom štádiu tehotenstva. Po hormonálnej stránke začína proces vylučovania mlieka ako následok prudkého zníženia progesterónu po odlúčení placenty a súbežného zvýšenia prolaktínu v priebehu 30–40 hodín po pôrode, pričom úplná tvorba mlieka začína často až po 72 hodinách a modulácia jeho zloženia prebieha ešte nasledujúcich 14 dní. Dôležitý podnet pre tvorbu a vylučovanie mlieka je sanie novorodenca, ako aj psychika matky. Hladinu prolaktínu je možné inhibovať dopamínom, preto sa vo farmakologickej praxi ako galaktogogá (syn. laktogogá, látky podporujúce tvorbu a vylučovanie materského mlieka) uplatňujú antagonisty dopamínu. Medzi známe rizikové faktory, ktoré negatívne ovplyvňujú laktáciu, patria stresujúci a dlhý pôrod, cisársky rez, použitie narkotík a celkovej anestézy počas pôrodu; no ani tie nemusia nutne znamenať ukončenie či nezačatie dojčenia.

Liečbu s galaktogogami je možné zvážiť, ak je potrebné dosiahnuť zvýšenie tvorby mlieka, pričom je možné voliť rastlinné prípravky, ako aj lieky viazané na lekársky predpis. Užívanie liečivých rastlín a prírodných látok má dlhú tradíciu nielen na našom území. Naše staré mamy často radia mladým mamičkám čaj z feniklu, anízu, rascovú polievku či čaj z jastrabiny lekárskej. Zo zahraničia sa aj u nás udomácňujú čaje a extrakty zo senovky gréckej, pestreca mariánskeho či asparágu. Avšak ako pri všetkých xenobiotikách, treba byť v čase dojčenia veľmi opatrný aj pri užívaní „obyčajných bylinných čajov“, keďže mnohé (a neznáme) účinné látky prechádzajú do materského mlieka a prijíma ich tak dojča, ktoré ešte nemá plne funkčnú schopnosť odbúravať cudzorodé látky. Je teda rozumné užívať prírodné čaje, extrakty, drogy len krátkodobo a v čo najnižších možných dávkach. Zvýšenú opatrnosť by mali zaujať matky, ktoré sú alergické na akékoľvek rastliny, rastlinné prípravky, peľ či trávy.

Feniklový plod (fenikel obyčajný/fenykl obecný, Foeniculum vulgare Mill., Apiaceae) a plod anízu (bedrovník anízový/bedrník anýz, Pimpinella anisum L., Apiaceae)...

PharmDr. Mgr. Elena Kurin, PhD.


ISSN 1335-9878

Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby