Snežienky (sněženka, podsnežník) obsahujú účinnú látku, alkaloid galantamín. Ten spomaľuje vývoj Alzheimerovej choroby, zlepšuje schopnosť učenia sa, zlepšuje pamäť a celkovo má pozitívne účinky na psychiku a nervový systém človeka.

Rod Galanthus obsahuje asi 14, niektorí autori uvádzajú že až 20 druhov snežienok, niekoľko variet, poddruhov a kultivarov. Uvediem len niektoré:

 Galanthus nivalis L., snežienka jarná (sněženka předjarní) a jej poddruhy, -subsp. eunivalis, -subsp. imperati (Bertol.) Aschers et Grabn. (-veľkokvetá), -subsp. nivalis G. n. subsp. eunivalis Dostál (-pravá), vyskytujúca sa ako divo rastúca aj v strednej Európe. Je 10 až 20 cm vysoká. Patrí k prvým jarným kvetom. Kvitne vo februári a marci. Má vajcovitú cibuľku obalenú v hnedých šupinách a čiarkovité listy modrozelenej farby.

Drogou je cibuľa snežienky - Galanthi bulbus, Galanthus nivalis (hom). V homeopatii sa používa ako liek na srdce. V ľudovom liečiteľstve, v stredoveku sa v niektorých krajinách používala na ošetrovanie rán a pri poruchách trávenia. U niektorých starovekých národov, napríklad Keltov, symbolizovala svojím bielym kvetom očistenie zeme po predchádzajúcej zime. Oznamovala koniec zimy.

Galanthus plicatus M. Bieb., snežienka riasnatá, tiež nazývaná Krymská, pochádza zo strednej časti Čierneho mora vrátane Krymu. Je väčšia ako snežienka jarná. Cibuľa dosahuje až veľkosť vlašského orecha. V západnej Európe sa pestovala už od 16. storočia. Do Veľkej Británie bola opätovne introdukovaná z Krymu po Krymskej vojne v roku 1850 britskými vojakmi.

Galanthus elwesii HOOK. f., snežienka elwesová, rastie v Grécku, na ostrovoch Egejského mora, Macedónsku, Turecku, Bulharsku a južnej Ukrajine. Vyznačuje sa tým, že tvorí veľké množstvo variet. Dnes sa už v Turecku pestuje a cibuľky sa vyvážajú do celej Európy. Poddruh byzantinus rastie len v severozápadnom Turecku.

Galanthus alpinus SOSNA, snežienka alpínska, sa vyskytuje na Kaukaze, v Arménsku a Gruzínsku.

Galanthus reginae - olgae ORPHA, snežienka kráľovská - zubolistá, patrí medzi snežienky, ktoré kvitnú na jeseň, jeho varieta subsp. -vernalis kvitne na jar. Vyskytuje s v južnom Grécku, na Sicílii, na ostrove Korfu a Macedónsku.

Galanthus ikariae BAKER, snežienka ikárijská sa vyskytuje na ostrovoch v Egejskom mori (ostrov Ikárija), v Turecku a Kaukaze.

Galanthus platyphyllus TRAUB a MOLDENKE, snežienka veľkolistá sa vyskytuje na Kaukaze.

Rod Galanthus sa vyznačuje niektorými spoločnými vlastnosťami. Ide o trpasličie cibuľoviny s lineárnymi listami, často medovo voňajúce. Kvety sú s troma vonkajšími bielymi okvetiami a s troma vnútornými zelenými okvetiami. Všetky cibuľky divo rastúcich druhov Galanthus sú chránené a zapísané do Prílohy II CITTES.

Druh snežienky Galanthus woronowii A.LOS je zaujímavý pretože z nej bol prvýkrát izolovaný galantamín. Inhibuje činnosť enzýmu acetylcholínesterázy, ktorá odbúrava acetylcholín. Acetylcholín je prenášačom vzruchu a je dôležitý pre pamäť a pozornosť. Inhibíciou acetylcholiesterázy sa zvýši koncentrácia tohto nervového prenášača (acetylcholínu) v mozgu a okrem toho sa posilni citlivosť príslušných receptorov na acetylcholín. Na rozdiel od fyzostigmínu (viď. Liečivé rastliny - Léčivé rostliny č.1/2014 s. 14) lepšie preniká do mozgu, čím uľahčuje prenos nervových vzruchoch v CNS.

Obsah alkaloidov v snežienke sa pohybuje okolo 0,95 %. Okrem galantamínu obsahuje okolo dvadsať alkaloidov medzi inými lykorín, hementamín, martazín, tazeín a ďalšie.

Rodové meno Galanthus pozostáva z gréckeho gala - mlieko a anthus - kvet. Pomenovanie woronowii dostal na podnet botaničky A. S. Lozinovej-Lozinskej (1903 - 1958), ktorá ho v roku 1935 prvý raz popísala. Botanik J. N. Voronov (1874 - 1931) bol rodákom z Tbilisi, je spoluautor publikácie o rastlinstve Kaukazu a bol pracovníkom Leningradskej botanickej záhrady.

Galanthus woronowii sa vyskytuje na Kaukaze, kde rastie vo vlhkých listnatých a zmiešaných lesoch. Často sa zamieňa s Galanthus ikariae a Galanthus platyphyllus.

O medicínske vlastnosti Galanthus woronowii prejavili vedci záujem v bývalom ZSSR v roku 1950. Prvé výsledky farmakologických štúdií publikovali sovietski farmakológovia, akademik M. D. Maškovskij (1908 - 2002) a R. P. Krugliková-Ľvová v roku 1951 vo Farmakol. Toxicol (Moscow) 14, 27 (1951).

Alkaloid galantamín bol prvý raz izolovaný v roku 1953. Spočiatku sa používal pri operáciách, na odstránenie svalového napätia pri použití kurare, atónií žalúdka, čriev a močového mechúra i pri chorobnej ochabnutosti svalstva. Objaviteľom ďalších účinkov galantamínu bol bulharský farmakológ prof. Dimitar Paskov (1914 - 1986). Ten náhodou objavil zlepšenie stavu detí postihnutých paralýzou po detskej obrne. V roku 1959 vyvinul  výrobný proces, ktorý pozostával z izolácie galantamínu z Galanthus woronowii L. Liek sa od 60. rokov bežne používal vo východnej Európe a ZSSR. V súčasnosti je schválený aj FDA (Food and Drug Administration, USA)  na liečbu ľahkej a strednej demencie Alzheimerovej choroby.

Od snežienky k novým surovinovým zdrojom

...

Ing. V. Štalmach


You-Tube kanál Herby

Kanál Herby