Európsky liekopis (European Pharmacopoeia 8.0) uvádza články MILK THISTLE DRY EXTRACT, REFINED AND STANDARDISED – Silybi mariani extractum siccum raffinatum et normatum a MILK THISTLE FRUIT – Silybi mariani fructus. Slovenský farmaceutický kódex SFK 1(Codex Pharmaceuticus Slovacus. Editio prima) uvádza rastlinnú drogu Cardui mariae fructus - plod pestreca mariánskeho.

Pestrec mariánsky (Silybum marianum L. Gaertner)

Je jednoročná, prípadne dvojročná ozimná rastlina systematicky zaradená do čeľade astrovité (Asteraceae). V našich podmienkach rastie ako jednoročná bylina. Stonka dorastá do výšky 0,5 – 1,5 m, je hrubá, priama, v spodnej časti husto olistená, v hornej časti riedko listnatá a rozkonárená. Listy sú striedavé, lesklé, zelené, okolo žilnatiny bielo škvrnité, perovito zárezové. Úkrojky listov sú ostnato zubaté, zakončené žltými ostňami. Dolné listy sú krátko stopkaté až 0,5 m dlhé a 0,2 m široké; listy vyrastajúce na stonke sú menšie a obopínajú ju srdcovitou bázou listu. Kvetné úbory sú dlhostopkaté, v priemere 50 – 80 mm veľké. Zákrov je guľatý, holý; listene sú škridlicovité a zúžené z vajcovito ostnatej zubatej bázy do 20 – 50 mm dlhého ostňa. Lôžko úboru je chlpaté. Kvety sú obojpohlavné, purpurové alebo bledofialové a kvitnú v júni až auguste. Sú cudzoopelivé, entomofilné (včely, hmyz). Plody sú sivohnedé nažky s bielym chocholčekom, ktorý má drsné štetinky, dolu zrastené. Hmotnosť tisíc nažiek je 25 – 40 g. Klíčivosť nažiek je 80 – 90 %; klíčivá schopnosť trvá 4 – 7 rokov.

Cardui mariae fructus (SFK 1) – plod pestreca mariánskeho

Usušený plod druhu Silybum marianum (L.) Gaertn. – pestrec mariánsky. Musí obsahovať najmenej 1,0 % silymarínu, počítaného ako silybín (C25H22O10; Mr 482,4).

Ing. M. Habán, PhD., Prof. RNDr. D. Grančai, CSc., Ing. Dana Luščáková

(ukážka)


ISSN 1335-9878

Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby