V tomto čísle sa opäť vrátime k nášmu seriálu: Liečivé drogy a pokračujeme v téme liečivé kvety. Predstavíme si ďalšie kvetové drogy významné v súčasnej fytoterapii.

Matricariae flos – kvet rumančeka

Matricaria recutita L. (rumanček kamilkový/heřmánek pravý, Asteraceae)

Rumanček kamilkový je pradávna liečivá rastlina. Už v starom Egypte patrila medzi vysoko cenené rastliny. Nachádza sa v zápiskoch u Dioskurida a tiež v receptoch a herbároch kláštornej medicíny. Rastlinné preparáty s obsahom rumančeka sa celosvetovo využívajú a rumanček patrí medzi najpopulárnejšie rastliny. Voľne rastie takmer v celej Európe, ako aj v západnej a strednej Ázii. Je to vzpriamená, rozkonárená, intenzívne voňajúca rastlina. Listy jemné, 2- až 3-krát perovito zložené. Úbory kvetov s priemerom 10 až 25 mm majú kužeľovité duté lôžko. Rumančekový kvet je oficinálna (liekopisná) droga, ktorá pozostáva z usušených úborov so žltými rúrkovitými a bielymi jazykovými kvetmi.

Hlavnou obsahovou látkou je modrá silica, ktorá sa získava destiláciou čerstvých alebo sušených kvetov a je bohatá na bisabolol oxidy, A a B alebo na α-bisabolol. Obsah silice sa pohybuje od 0,3 do 1,9 %. Obsahuje tiež proazulény (matrikarín, matricín), ktoré počas destilácie konvertujú na azulény, ako je chamazulén. Zo seskviterpénov je tiež prítomný β-farnezén a spiroétery. Medzi ďalšie obsahové látky patria flavonoidy (najmä deriváty apigenínu a luteolínu), kumaríny (herniarín, umbeliferón), fenolové kyseliny a polysacharidy. Tekutý extrakt z rumančeka obsahuje minimálne 0,3 % silice a uvádza sa, že na vonkajšie použitie je vhodnejší než vodný zápar. Tradične sa kvety rumančeka odporúčajú v symptomatickej liečbe nezávažných gastrointestinálnych ťažkostí, ako sú nadmerná plynatosť a mierne kŕče. Pôsobia protizápalovo, protikŕčovo, majú ochranný účinok na sliznicu žalúdka, stimulujú látkovú premenu, pôsobia antibakteriálne, dezodoračne, upokojujú pokožku a urýchľujú hojenie rán. Tradičná medicína spomína použitie rumančeka nielen pri ochoreniach žalúdka a čriev, ale aj menštruačných ťažkostiach, zápalových ochoreniach v oblasti genitálií a análneho otvoru, ochoreniach dýchacích ciest. Zvonka pri zápaloch kože a slizníc (ústna dutina, nosohltan). Spomenuté účinky sú výsledkom vzájomného pôsobenia prítomných obsahových látok (seskviterpénov a apigenínu). Spôsoby použitia môžu byť rôzne, najčastejšie je to vo forme záparu, tinktúry, na inhaláciu, výplachy, alebo sa môže aplikovať vo forme mastí, obkladov a kúpeľov.

Dávkovanie: na prípravu záparu sa používa 1,5 - 4 g drogy, ktorá sa zaleje 150 ml vriacej vody a 10 min sa nechá lúhovať. Užíva sa 3 až 4-krát denne. Dávka u detí od 6 mesiacov do 2 rokov je 0,5 až 1,0 g drogy a u detí od 2 do 6 rokov je to 1,0 – 1,5 g drogy, 2 - 4-krát denne.  Zvonka sa používa etanolová tinktúra, alebo masť s obsahom 3 - 10 % extraktu.

Nežiaduce účinky: alergické reakcie (podobne ako pri iných rastlinách čeľade Asteraceae).

Interakcie: neuvádzajú sa.

Kontraindikácie: pri alergickej reakcii na koži a kúpele sú kontraindikované v prípade otvorených rán, rozsiahleho poškodenia kože, akútnych kožných ochorení, pri horúčke, vážnej infekcii a vážnych ochoreniach srdcovo-cievneho systému.

Tehotenstvo a dojčenie: vodný zápar z kvetov sa môže používať aj v tomto období.

(ukážka)

PharmDr. Silvia Fialová, PhD.


You-Tube kanál Herby

Kanál Herby