Aloa je drobná tropická rastlina so svetlozelenými, dužinatými listami so zubatým okrajom, dorastajúca do výšky cca 60 cm.

OBSAHOVÉ LÁTKY: Terapeutický účinok aloy je viazaný na komplex účinných látok. Významné sú najmä proteíny a glykoproteíny, mono- a polysacharidy (aceman) a antrachinónové deriváty (aloín, aloeemodín). Ďalej obsahuje aminokyseliny, vitamíny, stopové prvky (Mn, Fe, Cu, Zn, Ca, Mg, K, Pb) a fenolové kyseliny.

FARMAKOLOGICKÉ ÚČINKY: Pôsobí v hrubom čreve, nenávykovo a v terapeutickej dávke účinkuje za 8 - 12 hodín. V nízkych dávkach pôsobí ako účinné cholagogum a stomachikum užitočné pri nechutenstve. Tu je však potrebná opatrnosť. Vnútorne sa aloë užíva v rámci prevencie a terapie zápchy ako najspoľahlivejšie laxans. Na vonkajšie použitie sa osvedčila lieková forma gélu pri poštipaní hmyzom, kožných vyrážkach, spáleninách zo slnka, pri nehojacich sa ranách, pri kvasinkových infekciách kože a ako kožný zvlhčovač. Používa sa tiež na veľmi suchú pokožku, najmä pri ekzémoch a na citlivú pokožku tváre.

KONTRAINDIKÁCIE A INTERAKCIE: Vnútorné užívanie fytofarmák s obsahom aloy nie je vhodné počas tehotenstva a dojčenia z dôvodu rizika vzniku maternicových kontrakcií a zvýšeného rizika potratu. Rovnako nie je vhodné u dojčiacich žien pre pravdepodobný možný výskyt ťažkých kŕčov a hnačky u detí. Užívanie taktiež nie je vhodné pre pacientov s ochoreniami tráviaceho traktu.

TOXIKOLÓGIA: Chronické vnútorné užívanie prípravkov s obsahom aloy môže spôsobiť podráždenie tráviaceho traktu, hnačky, zápal čreva, vred až karcinóm hrubého čreva, z tohto dôvodu sa neodporúča užívať dlhšie ako desať po sebe idúcich dní.


You-Tube kanál Herby

Kanál Herby