Medzi našimi zápiskami z ľudovej liečby na Slovensku z minulého storočia sa nachádzajú recepty ľudovej liečby psoriázy pre lokálnu aj celkovú terapiu.

Pacienti so psoriázou si zmäkčovali kožu v ložiskách ochorenia bravčovou masťou, tiež masťou zo svišťa, masťou alebo jelením lojom. Priaznivý účinok pripisovali kúpeľom v odvare z vŕbovej kôry. Kožu tiež pretierali alkohovým extraktom z ľubovníka (Hypericum perforatum) a lopúcha (Arctium lappa). Našli sa aj pacienti, ktorí si chorobné ložiská pretierali petrolejom alebo naftou.

Od pacientov - psoriatikov sa nám podarilo získať dva recepty bylinných čajov, ktoré pili denne a dlhodobo. Pokúšali sa takto ochorenie vyliečiť alebo aspoň zlepšiť, prípadne oddialiť recidívy chorobných ložísk po liečbe u dermatológa.

Recept

Achillea millefolium (myší chvost) 25,0 
Plantago lanceolata (skorocel) 15,0
Origanum vulgare (pamajorán) 15,0
Hypericum perforatum (ľubovník) 
7,0
Verbascum phlomoides (divozel) 7,0
Cichorium intybus (čakanka) 15,0
Mentha piperita (mäta) 15,0
Polygonum aviculare (stavikrv) 20,0

Rosa(šípka)

20,0

Keďže pacienti udávali dobré výsledky liečby psoriázy po užívaní tohto čaju (1 lyžica drogy na 1 šálku vody), vyskúšali sme túto liečbu na Kožnej klinike FN v Košiciach u 25 náhodne vybraných pacientov.

Vyšetrenia vnútorných orgánov pacientov boli v norme. Pili dvakrát denne 1 šálku uvedeného čaju, iné lieky sa vnútorne nepodávali, nebola naordinovaná žiadna lokálna terapia. Pretože pacienti liečbu dobre znášali, boli prepustení do domácej liečby v zlepšenom stave. Niektorí mali v mieste pôvodných psoriatických ložísk len drobné zvyškové ložiská alebo pigmentové zmeny.

Po 3 - 6-mesiacoch liečby sme pri celkovom hodnotení výsledkov zistili, že väčšina pacientov liečbu prerušila, pretože sa im zdala pridlhá a nechcelo sa im denne si pripravovať čaj. Takže sme mohli vyhodnotiť len 7 pacientov. U 4 pacientov vymizli niektoré psoriatické ložiská, u niektorých prestalo šupenie, infiltrácia sa z nich temer stratila. U dvoch pacientov zostala v mieste pôvodných ložísk len pigmentácia, k recidíve došlo neskôr ako obvykle. U jedného pacienta sa ložiská začali pomaly šíriť do okolia.

Druhý recept bylinného čaju používaný v ľudovej liečbe psoriázy, bol zložený z repíka (Agrimonia eupatoria), prasličky (Equisetum arvense), mochny husej (Potentilla anserina), šípok (Rosa canina), lipového kvetu (Tilia cordata, Tilia platyphyllos), hluchavky bielej (Lamium album), myšieho chvosta (Achillea millefolium), plodov borievky (Juniperus communis), pastierskej kapsičky (Capsella bursa - pastoris) a ľubovníka (Hypericum perforatum). Percentuálne zloženie jednotlivých bylín v tomto čaji sa nám nepodarilo zistiť…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


You-Tube kanál Herby

Kanál Herby