Lopuch větší - Burdock Arctium lappa L., syn.: Lappa major Gaertn., L. officinalis All. - Astrovité (hvězdnicovité) - Asteraceae (zložnokveté - Compositae)

Dvojročná bylina vysoká 30 - 180 cm s listnatou stonkou, listy stopkaté, veľmi veľké, na báze zaokrúhlené alebo srdcovité.

Kvety v guľovitých úboroch usporiadané v metlinatých okolíkoch. Úbory s priemerom 3 - 3,5 cm, kvety iba rúrkovité, červené, listene zákrovu s háčikmi, ktorými sa po dozretí semien zachytáva na srsť zvierat alebo odev človeka; kvitne v júli až septembri, nektáriá má v kvete uložené okolo piestika. Opeľuje sa hmyzom. Na kvety lietajú včely usilovne celý deň - je tu dostatok nektáru a peľu (jeden kvet vyprodukuje za 24 h 0,7 g nektáru s cukornatosťou 42 %; peľové obnôžky sú belavé až svetlosivé).

Lopúch rastie u nás roztrúsený, tvorí burinové porasty pri cestách, na rumoviskách, obľubuje na dusík bohaté, spravidla hlinité pôdy. Popri čistých druhoch sú časté krížence, ktoré ťažko rozpoznať, čo ani nie je potrebné, pretože predmetom liečebného záujmu sú korene (aj ďalších druhov)

ISSN 1335-9878

Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby