Ing. M. Kleňová

Prírodná kozmetika

Zachovanie zdravia ale aj mladistvého vzhľadu patrí od nepamäti medzi základné želania každej ženy. Moderná doba však poskytuje dostatok inšpirácie udržania dobrého vzhľadu aj u mužov. Prípravky kozmetiky sa pre dnešného kultúrneho človeka stali nevyhnutnosťou. Ako v iných priemyselných odboroch aj v kozmetike sa uplatňujú najnovšie vedecké poznatky z medicíny, biológie, chémie. Vďaka chémii  nás obklopuje množstvo rôznych vôní a prípravkov, základom ktorých sú chemické látky, ktoré často môžu aj škodiť. Chémia nie vždy dokáže nahradiť prírodné prostriedky, ktoré sú známe tisícročia a okrem udržania krásy a sviežosti majú preukázateľne aj liečivé účinky. Rozvoj vedy v dvadsiatom storočí zatlačil používanie niektorých liečivých rastlín do úzadia. Overené skúsenosti a vedecký výskum však potvrdili, že využívanie prírodných látok nielen vo farmaceutickom a potravinárskom ale aj v kozmetickom priemysle má svoje opodstatnenie.  Bylinné preparáty majú len zriedka nežiaduce účinky a veľa z nich si môžeme pripraviť aj sami z vlastných zdrojov. Z doma vypestovaných alebo vo voľnej prírode nazbieraných rastlín si môžeme pripraviť osviežujúci kúpeľ, pleťovú masku, prípravok na ošetrenie vlasov alebo pripraviť voňavý relaxačný vankúšik.

V kozmetickom priemysle ale aj na domáce kozmetické  prípravky sa najviac používajú aromatiká (na zlepšenie vône), balneologiká (na osviežujúce a liečivé kúpele), dermatiká (na liečenie kožných chorôb), ale aj výťažky z mnohých druhov zeleniny a ovocia. Medzi najviac využívané rastliny v kozmetickom priemysle patria bazalka, yzop, levanduľa, mäta, oregano, šalvia, saturejka, materina dúška, tymián, rumanček, nechtík, lipový kvet a iné.

Požívanie bylinných prípravkov udržuje náš dobrý vzhľad  nielen pri vonkajšom používaní.

Nesmieme zabúdať, že aj vnútorné používanie rôznych bylinných čajov, ktoré upravujú náš metabolizmus, liečia rôzne ochorenia alebo zmierňujú bolesť, prispievajú k dobrej pohode, ktorej odrazom je zdravá pleť, zdravé vlasy ale aj  žiarivé oči a príjemná vôňa.  Každá liečivá rastlina svojím spôsobom prispieva k našej kráse, pretože prispieva k nášmu zdraviu.

Starostlivosť o vlasy:

Odborníci tvrdia, že vlasy sú zrkadlom stavu nášho organizmu. Reagujú na neprávnu výživu, na stres, nedostatok spánku, na rôzne ochorenia. Ich stav môžeme zlepšiť odvarom z koreňov lopúcha väčšieho (Arctium lappa L.), ktorý prekrví pokožku hlavy a zlepší stav vlasov. V podobe obkladov je účinný aj pri vypadávaní vlasov a pri tvorbe suchého mazu na hlave. Príprava odvaru:  2 polievkové lyžice drogy (čerstvého alebo sušeného koreňa) na 0,5 l vody, aplikuje sa 3-5 krát týždenne.

Proti vypadávaniu vlasov je možné použiť odvar  z rovnakých dielov listov pŕhľavy dvojdomej (Urtica dioica L.), brezy previsnutej (Betula pendula Roth.) a majorána záhradného (Majorana hortensis Moench.).

Účinný je aj  nasledovný prípravok: suché listy pŕhľavy (Urtica dioica L.) natlačíme do sklenenej nádoby (zaváracieho pohára) a zalejeme jablčným octom. Necháme vylúhovať 3 – 4 týždne, potom zlejeme  a získaný roztok vtierame do pokožky hlavy.

Iný spôsob prípravy: mladé jarné výhonky pŕhľavy naložíme na 7 – 10 dní do 40°-50° liehu. Po umytí vlasov bežným šampónom pridáme do oplachovania trochu uvedenej tinktúry.

V starostlivosti o vlasy je pomerne málo známe využitie kvetov lipy malolistej (Tillia cordata Mill.). Príprava nálevu:  50 g sušeného alebo čerstvého kvetu zalejeme 1 litrom teplej vody a necháme vylúhovať asi 30 min. Podľa potreby môžeme výluh zriediť. Po tomto kúpeli sú vlasy pružné, lesklé, jemné a majú medovú vôňu.

Extrakty z lipového kvetu sa pridávajú tiež do výrobkov ústnej a vlasovej kozmetiky, kúpeľových prísad a do krémov.

Liečivé kúpele:

Kúpeľ je jedným so spôsobov ako načerpať energiu v príjemnom prostredí. Správne vybraté prísady dokážu organizmus zbaviť stresu, vyriešia problém s nespavosťou, pomôžu účinne relaxovať a vylepšiť náladu. Voda pri kúpaní by nemala presiahnuť teplotu 37° C, v opačnom prípade si môžeme zaťažiť srdce a krvný obeh. Ak nemáme čas na prípravu nálevu, môžeme dať nadrobno nasekané bylinky  do plátenného vrecka, ktoré zavesíme pod kohútik tak, aby voda pretekala cez vrecúško. Potom ho ešte necháme namočené vo vode, aby sa vylúhovalo čo najviac účinných látok.

Vyskúšajme liečivé kúpele z nasledovných rastlín:

Bazalka pravá (Ocimum basilicum L.) – vňať je zložkou bylinných aromatických kúpeľov na  osvieženie, pričom jej silica pôsobí aj dezinfekčne. Aplikuje sa tiež  na rozličné dráždivé kožné infekcie. Pre lahodnú vôňu pridáva sa aj do čajovín.


You-Tube kanál Herby

Kanál Herby