Zápal močových ciest je druhou najčastejšie sa vyskytujúcou infekciou nasledujúcou hneď po infekcii dýchacích ciest. Toto ochorenie postihuje častejšie ženy ako mužov.

Je to spôsobené anatomickým usporiadaním urogenitálneho systému u žien. Močová trubica je kratšia, a tým sa zvyšuje pravdepodobnosť prieniku infekcie. Nákaza sa zvyčajne prejavuje častým nutkaním na močenie, ale keď sa pridá prenikavá bolesť pri močení a niekedy aj zvýšená teplota je jasné, že ide o zápal močových ciest.

Pôvodcom ochorenia je v 80 % prípadov baktéria Escherichia coli (ich neškodné kmene sa vyskytujú bežne v čreve).

Na prevenciu pred vznikom infekcie je dôležité udržiavať správnu hygienu a vaginálnu flóru, pretože vaginálne infekcie úzko súvisia s infekciami v močovom mechúre. Odporúča sa piť dostatočné množstvo tekutín, tiež je vhodné, napr. vyprázdniť močový mechúr po pohlavnom styku (zníži sa tak riziko priľnutia patogénov na sliznicu močového mechúra). Vhodné je aj podávanie eubiotika, ktoré normalizuje vaginálne bakteriálne osídlenie, čím sa znižuje riziko prenosu infekcie na močové cesty. Prípravky s obsahom Laktobacilu, ktorý sa podieľa na tvorbe kyseliny mliečnej, a tým sa znižuje pH, zabraňujú tak premnoženiu mikroorganizmov.

ISSN 1335-9878

Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby