Už z minulosti sa v ľudovom liečiteľstve  používali podzemky ďumbiera lekárskeho (zázvoru, Zingiber officinale) v tradičnej čínskej medicíne a  v ajurvéde, ktoré sú aj dnes známe výsledkami medicínskeho významu a rastúceho používania nielen ako korenina. Význam je zameraný na podporenie zdravia obsahovými látkami súborne označovanými ako oleoživica vo forme extraktov získavaných špeciálnymi extrakčnými postupmi z práškovanej drogy, ktoré sa  vyznačujú  antioxidačnou, protizápalovou, antibakteriálnou, antiemetickou a gastro-protektívnou aktivitou. Dôležitá pre preventívny i terapeutický účinok, ale aj ako potravina je aj ďalšia skupina obsahových látok - silica. Významná je aj nutričná hodnota poslednej skupiny obsahových látok akou sú proteíny, vláknina, lipidy, lecitín, voľné mastné kyseliny, vitamíny (beta-karotén, vitamín C, A, niacín) a minerálne látky (hlavne draslík, vápnik a železo). Výsledky  farmakologického výskumu dokázali, že tieto obsahové látky súborne predstavujú zdroj výskumu aj pre neuroprotektívnu a antitumorovú aktivitu na rôzne nádorové bunky v mnohých experimentoch na zvieratách.

Extrakty sú zložkou fytofarmák (liekov), ale aj výživových doplnkov (predstavujúcich na rozdiel od liekov zmesi látok s nutričným alebo fyziologickým účinkom za účelom doplnenia bežnej potravy na úroveň, ktorá pozitívne ovplyvňuje zdravotný stav). Z  ľudového liečiteľstva je známe používanie výživových doplnkov pri kinetózach (zvracaní), ako následok ožarovania a chemoterapie. Extrakty zmierňujú dyspeptické ťažkosti, pálenie záhy, nadúvanie, plynatosť a majú protizápalové a spazmolytické účinky pri kŕčoch. Výskumné práce v odborných časopisoch dokumentovali pozitívne výsledky v experimentoch na zvieracích modeloch na zníženie cholesterolu, ktoré si však vyžadujú ďalší výskum.

Z čerstvých podzemkov sa pripravuje obľúbený čaj, ktorý sa často kombinuje aj s inými rastlinami. Na prípravu záparu sa použijú dve polievkové lyžice postrúhaného čerstvého podzemku, ktoré sa zalejú prevarenou vodou a nechajú 10 minút lúhovať. Do čaju sa často pridáva štipka korenia, prípadne med, citrón, pomarančový džús. Obsahové látky v čaji však svojou koncentráciou nedosahujú koncentráciu látok ako v extrakčných postupoch z drogy (suchých podzemkov), ktoré sa používajú na výrobu fytofarmák alebo výživových doplnkov.

Veľmi dobre známe a rozšírené je využitie podzemku v Indii, juhovýchodnej Ázii, Číne, v Mexiku a mnohých iných krajinách vo sveta, od čoho závisí aj rozdielnosť používania a kvalita drogy. Toto „prírodné zlato“, ako sa často podzemky označujú v ázijskej kuchyni, majú význam i na liečbu mnohých ochorení. Na základe tradície a dlhoročných skúsenosti sa odporúča podávanie 1 - 2 g práškovaného (zomletého) ďumbiera denne, ktoré zodpovedá zdraviu prospešnému účinku, harmonizujúcemu a stabilizujúcemu vnútorné prostredie a metabolizmus. V ázijských krajinách má ďumbier rozsiahle využitie. Patrí k ostrým, aromatickým koreninám vo výžive, pripravujú sa z neho rozmanité kandizované sladkosti, alebo marmelády, rôzne likéry.

Purifikované a štandardizované extrakty vo fytofarmakách sú kombináciou látok, ktoré majú liečebné alebo preventívne vlastnosti, na rozdiel od výživových doplnkov. Fytofarmaká, v závislosti od spôsobu prípravy extraktov od rôznych výrobcov, sa používajú v doplnkovej liečbe zápalových ochorení tráviaceho systému, osteoartritídy, pri bolestiach kĺbov a svalov so spazmolytickým účinkom pri kŕčoch, s preventívnym pôsobením napr. pri ochoreniach pečene, osteoartritíde, pri ochoreniach močových ciest.

Nemožno zabúdať ani na vonkajšie používanie extraktov v kozmetických výrobkoch, formou rôznych kondicionérov, pleťových masiek, telových mliek, zvlhčujúcich šampónov, vitalizujúcich krémov s anti-aging účinkom, alebo na redukciu pórov, či tvorbu kožného mazu.

Súčasný výskum v oblasti štúdia prírodných látok a ich účinkov sa opiera o poznatky z ľudového liečiteľstva. Nebolo tomu inak ani pri štúdiu účinkov obsahových látok podzemku ďumbiera lekárskeho. Ich účinok v prípravkoch na vonkajšie používanie sa odvodzuje od ich schopnosti aktivovať určité gény kožných buniek zodpovedných za syntézu kolagénu a elastínu, (ktorých obsah sa v koži s pribúdajúcim vekom znižuje), na druhej strane obsahové látky spomaľujú aktivitu niektorých enzýmov zodpovedných za procesy starnutia kože a za zápalové zmeny v koži. Bunky kože tolerujú obsahové látky bez vedľajších reakcií aj pri dlhodobej aplikácii. Preto preventívny účinok prírodného extraktu ako osvedčenej kombinácii účinných látok je určený na oddialenie nástupu prejavov starnutia kože i pleti. Doplnením vonkajšieho používania môže byť aj súčasné vnútorné používanie formou výživového doplnku.

Doc. RNDr. D. Košťálová, CSc.

Ukážka


You-Tube kanál Herby

Kanál Herby