Trváca bylina do 50 cm vysoká; má priamu, málo rozkonárenú stonku s prízemnými dlho stopkovými, oblúkovitými vrúbkovanými až laločnatými listami. V ich pazuchách bývajú drobné cibuľky. Horné listy sú sediace s obrátenými vajcovitými čepeľami. Riedke žľaznaté súkvetia majú pravidelné, obojpohlavné päťpočetné biele kvety so zrasteným kalichom a voľno-lupienkovou bielou korunou. Majú dva druhy tyčiniek a piestik z dvoch až piatich plodolistov. Plod je tobolka.

Druh žije v nižších polohách na svetlých teplejších priestoroch. Uspokojí sa aj s nekultivovanými priestormi, medzami a zbúraniskami. V stredných výškach je raritný.

Viaceré špeciálne druhy lomikameňov v našich oblastiach sú vzácne vápnomilné vysokohorské alebo nížinné relikty z ľadovej doby. Zo všetkých vyše 200 druhov sa u nás vyskytuje okolo 40. Z najbližších k lomikameňu zrnitému je lominokameň cibuľkatý (Saxifraga bulbifera L.) ktorý má rovnako pri koreni cibuľkaté pupene a prízemné vrúbkované, obličkovité alebo okrúhle  listy. Žľaznato-chlpatá stonka je obrastená najmenej dvanásť aj viac listami. Kvety tu tvoria krátko rozkonárený vrcholík a v lístkových pazuchách sú cibuľky.

Odborný názov pochádza z latinského saxum – skala a frangere – lámať. Druhové označenie granulatum ? zrnitý môže označovať drobné zrniečka či hľúzky na koreňoch. Keďže prirodzený výskyt týchto rastlín je medzi kameňmi, predpokladalo sa, že majú podiel aj na ich lámaní. Od tejto úvahy je už veľmi blízko k domnienke, že rovnako rozdrvia aj kamene v ľudskom organizme. Aj keď sa rastlina dlhé storočia používala aj na tento účel, moderná fytoterapia tento predpoklad nepotvrdila.

Lomikameň bol v stredoveku veľmi obľúbený. Vyzdvihuje ho aj abatiša Hildegarda v 12. storočí, rovnako aj Paracelsus. Albrecht von Haller, profesor na univerzite v Göttingene, švajčiarsky prírodovedec a lekár, v Medicinálnom lexikóne z roku 1755 tvrdí že rastlina okrem drvenia obličkových kameňov zlepšuje močenie a pomáha liečiť zahlienené pľúca. Podobné alebo modifikované predpoklady sa šírili aj v ostatnej Európe. V Dánsku sa k liečebným možnostiam rastliny pripojili aj indikácie liečby žltačky, pečeňových a slezinových chorôb. Odporúčala sa aj pri vypadávaní vlasov a uhryznutí hadom. V Poľsku užívali vňať na zvýšenie potenia, v Maďarsku proti bolestiam očí, uší a hluchote; rovnalo aj pri žalúdočných kŕčoch. Prof.  Wittstein v roku 1882 uznáva za oficinálne používať koreň, vňať aj kvet. Slávny slovenský lekár a botanik Dr. Gustáv Reuss v roku 1853 vydal prvú, a doteraz jedinú flóru Slovenska (Květena Slovenska). V nej uvádza druh Saxifraga carpatica. (Pridŕža sa De Candolleovej sústavy hoci pripojil už aj rozdelenie podľa Linného).

MUDr. K. Mika

(ukážka)


Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby