Fagopyrum esculentum MOENCH ? pohánka jedlá (pohanka obecná) Polygonaceae / stavikrvovité (rdesnovité)

V roku 1944 Dr. John Q. Griffith Jr. a Dr. M. A. Lindauer, vedeckí pracovníci Lekárskej fakulty Pensylvánskej univerzity v USA, publikovali štúdiu o výsledkoch použitia rutinu (získaného z citrusových plodov vtedy známeho ako vitamín P alebo aj ako surový hesperidín) na liečbu krehkosti kapilárnych ciev u pacientov trpiacich na vysoký tlak.

Pre výrobu rutínu sa po objavení jeho účinkov, začala hľadať vhodná a ľahko dostupná surovina. Rutín obsahujú  viaceré rastliny. V roku 1942 bol v USA izolovaný napríklad aj z tabaku. Nebola to nová informácia, pretože sa už v roku 1932 podarilo izolovať rutín z tabaku japonským farmaceutom. V roku 1936 to potvrdili aj nemeckí chemici.

Jednou z krajín, ktorá sa intenzívne venovala výskumu rutínu, bola Austrália. Druhá svetová vojna odrezala Austráliu od možnosti zásobovania liekmi z Veľkej Británie a USA. To spôsobilo, že sa začal výskum liečivých rastlín v ďaleko väčšom rozsahu ako tomu bolo pred vojnou. Austrália sa veľmi rýchlo stala popredným dodávateľom rôznych liečivých rastlín. Zároveň boli objavené i nové obsahové látky rastlín a ich účinky. Do tohto obdobia patrí aj objav účinkov rutínu. Tento trend pokračoval i po skončení 2. svetovej vojny.

V Austrálií je výskum rutínu spojený zo stromom eukalyptom (nesprávne blahovičníkom). Eukalypy sú známe skôr svojou silicou ako rutínom. Zdrojom rutínu bol Eucalyptus macrorhynche F.MUELL ex BENTH. Myrtaceae/myrtovité) objavený farmaceutickým botanikom nemecko-austrálskeho pôvodu Ferdinandom vo Muellerom (1825 ? 1896). V roku 1867 tento eukalyptus popísal Geotge Benthamom (1800 ? 1884). Spomínaný druh sa vyskytuje v austrálskych štátoch Nový Južný Wales, Victoria a niektorých menších oblastiach Južného teritória.

Ing. V. Štalmach


Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby