Mahonia aquifolium (Pursh.) Nutt. – Dráčovité (dřišťálovité) – Berberidaceae – Barberry

Nízka drevina bez tŕňov, sprevádzajúca človeka, vhodná na skupinové plošné výsadby. Listy má nepárno perovito zložené, lístky vajcovito elipsovité, ostníkato zubaté, kožovité, prezimujúce, žlté kvety v strapcoch. Plody modré guľovité bobule. V Severnej Amerike sa z nich ľudovo pripravovalo víno a šťava prifarbovala pravé červené vína. Drevina je pôvodná v Severnej Amerike, u nás sa vyskytuje často v parkoch, v záhradkách, ojedinele splanieva.

Jej dekoratívne tuhé kožovité listy sú v mnohých krajinách neodmysliteľnou súčasťou kytíc i vencov, pridávajú sa k smútočným symbolom cintorínov a k tradičnej vianočnej ozdobe.

Liečebné použitie u nás je minimálne. Západ liečebne uplatňuje list, koreň a kôru. Balí sa do tabliet (po 400 mg), pripravuje sa extrakt, výťažok a čajovina. Experti odporúčajú 3 krát denne 400 mg.

Ľudové použitie tu je ako adstringencium, pri hnačke, horúčke, kašli a žltačke. Pri užívaní sa môžu vyskytnúť aj nepríjemné vedľajšie účinky, ako krvavý moč, hnačky, symptómy priotrávenia, horúčka, hnačka, bolestivé močenie, bolesti v boku, omámenie a i. Môže vyvolať nevoľnosťa omámenie. Nie je tiež vhodná akákoľvek lieková kombinácia a užívanie v gravidite. V súčasnosti je ešte nedoriešená vhodnosť užívania pri liečení hnačiek, hoci v jednej štúdii sa prípravok ukázal efektívnejší ako placebo.


You-Tube kanál Herby

Kanál Herby