Je jednoročná známa bylina 30 – 60 cm vysoká, kvety má jednotlivé, s dlhými stopkami, veľké a plody sú vajcovité tobolky. Rastlina roní mliečnu šťavu s jedovatým alkaloidom a mierne páchne. Od doby kamennej je známa ako poľná burina.

Pôvod tohto maku nie je jasný. Tvorí burinové porasty na poliach, rumoviskách a kompostových skládkach. Obľubuje hlinité výživné pôdy. Výskyt je roztrúsený a v súčasnosti výrazne ustupuje.

Mak patrí medzi perspektívne liečivé rastliny nového milénia. Rastlina sa plní do kapsúl. Experti však nie sú jednotní v názore, akú dávku užívať.

Ľudové liečiteľstvo Západu užíva drogu ako tlmiacu: bolesť, kašeľ, pri nervozite. Tento druh maku nie je ako ópiový. Nebol však natoľko dôkladne študovaný ako mak pestovaný, preto je o ňom málo informácií. Rastlinné časti sú málo poznané a ich množstvá neboli skúmané, podobne ako ich zložky. Liečebné použitie, podobne ako terapeutické sa nedokázalo, a preto sa aj bezpečnosť použitia sa nedokázala. Preto sa neodporúča užívať ho a treba sa mu vyhýbať najmä pri alergii na ópium.

Mak vlčí – mák vlčí – Papaver rhoeas L.,  Makovité – Papaveraceae

Prof. MUDr. J. Kresánek, PhD., doc. Dr. PhMr. J. Kresánek, CSc.


You-Tube kanál Herby

Kanál Herby