Leuzea šuštivá (Leuzea rhapontica (L.) Holub, Asteraceae)

Leuzea šuštivá (Leuzea rhapontica (L.) Holub je endemit pochádzajúci z hôr Altaja, západného a východného Sajanu, východného Kazachstanu a severného Mongolska, ale jej výskyt siaha až k Bajkalu. Je známa aj pod názvom „maralí koreň“, ktorý získala, keď si ruskí osadníci na Altaji všimli, že je obľúbenou potravou jeleňa marala. Voľne rastie v prírode na lúkách alebo v lesoch vo výškach 1200 – 2000 metov nad morom.

Leuzea je trváca bylina, v prvom roku vegetácie vytvára prízemnú listovú ružicu, koreň má tmavohnedý, podzemok zdrevnatený s typickou smolovou vôňou a jemnými korienkami. Nerozvetvená olistená stonka vyrastá v druhom roku vegetácie a je 0,5 – 1,8 m vysoká. Je jemne ryhovaná, pod úborom krátko chlpatá. Listy na stonke sú striedavé, zbiehavo prisadajúce, na báze stopkaté, hlboko perovito delené s pílovitým okrajom, list je zelený z oboch strán, zo spodnej strany jemne pavučinatý, dlhý až 0,4 m. Kvety tvoria guľovitý úbor s priemerom 40-80 mm, zákrov je hnedý, štetinkovitý. Kvitne v júli až auguste, rúrkovité kvety sú obojpohlavné, fialové. Plodom je elipsovitá nažka s dvojradovým chocholcom, rebrovitá, hnedasto sivá, 3 – 4 ´ 6 – 8 mm veľká.

Predmetom zberu sú korene (Leuzeae radix), ktoré sa zbierajú na jeseň a sušia pri teplote 50 °C.

Leuzea sa používa predovšetkým po prekonaní vírusových ochorení, pri nadmernom psychickom a fyzickom preťažení organizmu, pri asténii. Podporuje trávenie a odstraňuje nechutenstvo. Podáva sa predovšetkým vo forme tinktúry (je potrebné upozorniť na obsah etanolu). Mierne znižuje krvný tlak a hladinu cukru, cholesterolu v krvi. Zvyšuje odolnosť voči stresu, zlepšuje celkový stav organizmu, podporuje výmenu bielkovín, zvyšuje obranyschopnosť organizmu, podporuje samoobnovovacie procesy v tkanivách, napr. po operačných zákrokoch.

Optimálna doba užívania extraktu leuzey je jeden mesiac. Vhodné je opakovať 3 – 4-krát do roka. Užíva sa pred jedlom, je nutné zapiť dostatočným množstvom tekutiny.

Medzi hlavné biologicky účinné obsahové látky leuzey patria fytoekdysteroidy, flavonoidy, triterpény, zložky silice, kumaríny a triesloviny. Fytoekdysteroidy, ktoré sú aj kvantitatívne najviac zastúpenou skupinou obsahových látok, patria medzi látky steroidnej povahy. Nachádzajú sa aj v listoch, koreňoch a semenách. Kvetné úbory obsahujú flavonoidy apigenín, kvercetín a ich glykozidy, chryzantemín a antokyanín. Zo semien sa izoloval N?feruloylserotonín. Táto látka sa chemicky podobá na serotonín, resp. melatonín, zlúčeniny, ktoré sú dôležité pri fyziologickej regulácii spánku a oddychu.

PharmDr. S. Czigle, PhD., Mgr. J.Tóth, PhD.

 


You-Tube kanál Herby

Kanál Herby