Medvedica lekárska, medvědice lékařská (m. léčivá), Arctostaphylos uva-ursi (L.) Spreng. Ericaceae (vresovcovité, vřesovcovité) /  Synonymum: Arbutus uva-ursi L.; Arctostaphylos media Greene; Arctostaphylos officinalis Wimm.; Arctostaphylos procumbens Patzke; Mairania uva-ursi Desv.; Uva-ursi buxifolia S.F.Gray; Uva-ursi procumbens Moench

Popis: Kríček vysoký 0,25 – 1 m s vystúpavými koreňujúcimi červenohnedými konármi. mladé konáre páperisté. Listy trváce, kožovité, striedavé. Listová čepeľ s klinovitou bázou, obrátene vajcovitá, celistvookrajová, na líci tmavozelená, lesklá, na rube bledšia, nebodkovaná. Kvety v koncových previsnutých trojkvetých až dvanásťkvetých strapcoch. Kvet päťpočetný, koruna biela alebo ružovkastá s krátkymi, naspäť zahnutými lalokmi. Semeník vrchný. Plodom je červená kôstkovica. Obdobie kvitnutia rastliny je apríl až máj, ale kvitne zriedka.

Zámeny: Medvedicu lekársku je možné zameniť s brusnicou – Vaccinium vitis-idaea L., ktorá má tiež kožovité listy, tie sú však mierne podvinuté a na rube hnedo bodkované. Semeník má brusnica vrchný.

Ohrozenie a ochrana: V SR aj ČR je druh zákonom chránený. Na Slovensku je ohrozený, V ČR kriticky ohrozený. Spoločenská hodnota podľa vyhlášky MŽP SR č.579/2008 je 26,55 .

Celkové rozšírenie: Medvedica lekárska je rozšírená najmä v miernom a studenom pásme severnej pologule, v Európe, Ázii a Severnej Amerike. Rastlina rastie na horských lúkach, krovitých stráňach a vresoviskách, na výhrevných, vysychavých, zásaditých až mierne kyslých, humóznych, kamenistých i hlinitých pôdach. .

Rozšírenie a význam v SR a ČR: V SR sa vyskytuje roztrúsene, najmä v Nízkych Tatrách, menej vo Vysokých Tatrách, vo Fatre a Slovenskom Raji. V Českej republike sa vzácne nachádza v lokalitách Českého stredohoria, Krušných hôr, Ralskej pahorkatiny, Červenej nad Vltavou, dolnom Pootaví, okolo Planej nad Lužnicí, Strakoníc, vysadená pri Radomyšli.

Pre farmaceutické účely sa z medvedice lekárskej zbierajú listy, ktoré po vysušení tvoria drogu Uvae ursi folium. Keďže v našich krajinách je rastlina chránená, obchodná droga sa získava z divorastúcich rastlín Španielska, Balkánu, Talianska a Ukrajiny. U nás sa dlhšie obdobie robia pokusy s pestovaním medvedice, odporúča sa množenie vegetatívne a pestovanie v lokalitách s podmienkami, v akých sa vyskytuje voľne v prírode. Kožovité listy sa zbierajú v teplých suchých dňoch od apríla do augusta a rýchlo sa sušia pri teplote nepresahujúcej 40 °C.

Droga Uvae ursi folium patrí medzi významné liečivá, je uvedená v dnes platnom  Slovenskom (SL 1) aj Európskom (Ph.Eur.6) liekopise. Obsahuje 3 – 12 % hydrochinónových derivátov, najmä arbutínu. Ich množstvo je ovplyvnené pôvodom a časom zberu, najvyšší obsah arbutínu v listoch je v decembri a januári. Ďalšou významnou skupinou obsahových látok sú triesloviny (10 – 20 %) s adstringentným (sťahujúcim) účinkom a flavonoidy, najmä hyperozid (0,8 – 1,5%).

Droga Uvae ursi folium sa využíva vo forme čajoviny alebo tekutých a suchých extraktov pri zápaloch močových ciest a ako podporná liečba pri ochoreniach močového mechúra a obličiek. Na prípravu čaju sa jednorazovo použije 1,5 – 2 g drogy (ktorá musí byť rezaná alebo hrubo práškovaná), maximálna denná dávka je 10 g. Droga sa nesmie užívať dlhodobo a vo vyšších dávkach. Pre vysoký obsah trieslovín môžu prípravky z medvedice dráždením žalúdočnej sliznice vyvolávať bolesti žalúdka a napínanie na vracanie. Pri dlhodobom a nadmernom užívaní dochádza aj ku glukozúrii (vylučovaniu cukru do moču) a k poškodeniu pečene, najmä u detí (otrava hydrochinónom, ktorý sa v ľudskom organizme uvoľňuje z arbutínu). Neodporúča sa drogu užívať v tehotenstve. U nás je droga súčasťou urologických čajovín.

RNDr. D. Tekeľová, CSc.

 


ISSN 1335-9878

Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby