Menyanthes trifoliata L. - vachta trojlistá - vachta trojlistá - Ephedraceae (vachtovité, vachtovité) /  Synonymum: Menyanthes palustris Tourn, Trifolium castoris Thal, T. fibrinum Tab., T. palustre Dod.

Popis: trváca, 15 – 30 cm vysoká, holá bylina s podzemkom plazivým, 1,5 cm hrubým, valcovitým, rozkonáreným. Stonka vzpriamená, bezlistá. Listy vyrastajú z podzemku, sú trojpočetné, s dlhými pošvatými stopkami. Lístky kratučko stopkaté, obráteno vajcovité, celistvookrajové alebo tupo zúbkaté. Kvety biele až ružovkasté so široko lievikovitou korunou a tupými, v dolnej časti zrastenými kališnými lístkami a sú usporiadané do vzpriamených koncových strapcov. Plodom je guľovitá až vajcovitá tobolka. Kvitne od mája do júna. Občas kvitne druhý raz v septembri. Rastie v bažinatých lokalitách.

Zámeny: Vzhľad rastliny je tak charakteristický, že zámena nie je možná.

Ohrozenie a ochrana: V SR aj ČR je druh zákonom chránený. Na Slovensku je kriticky ohrozený, v ČR ohrozený. Spoločenská hodnota podľa vyhlášky MŽP SR č.579/2008 je 16,59. Veľké množstvo lokalít vachty trojlistej v minulosti zaniklo najmä v dôsledku plošného odvodňovania, ťažby rašeliny, používaním herbicídov a pod.

Celkové rozšírenie: Hlavná oblasť výskytu sa nachádza v miernej a chladnej oblasti Eurázie a Severnej Ameriky. Najsevernejší výskyt je v arktickej zóne Sibíri, najnižší v južnom Japonsku.

Rozšírenie a význam v SR a ČR: V ČR i SR rastlina rastie roztrúsene až vzácne takmer po celom území, nie však spojite. Chýba prevažne v najteplejších oblastiach. Rastlina je svetlomilná, rastie od nížin až do hôr, najmä na rašeliniskách, slatinách, okrajoch rybníkov alebo odvodňovacích kanálov. Vyhľadáva bahnité, väčšinou kyslé pôdy s nízkym obsahom živín.

 

Vachta trojlistá je oddávna známa a významná liečivá rastlina, u nás sa začala používať asi v 17. storočí. Pre farmaceutické účely sa počas kvitnutia zbiera list s krátkou stopkou. Pri rezaní treba dať pozor na to, aby sa z mokrého podkladu nevytrhli aj chránené podzemky. Vyhubeniu porastu zabránime tým, že neodrezávame z rastliny všetky listy a niektoré rastliny nechávame nedotknuté. Listy obsahujú veľa vody, preto sušenie trvá dlhšie. Sušiť však treba rýchlo pri teplote maximálne 40 – 50 °C. Po vysušení sa získa droga, ktorá sa dnes (podľa európskeho liekopisu – Ph.Eur.6) označuje ako Menyanthidis trifoliatae folium, u nás sa donedávna nazývala Folium trifolii fibrini (Československý liekopis – ČSL 4).

Droga obsahuje najmä glykozidicky viazané a chuťove veľmi výrazné horčiny (sekoiridoidy). V listoch je to najmä dihydrofoliamentín, v stopkách loganín a mentiafolín. Najväčšie množstvo horkých látok sa tvorí počas kvitnutia a začiatku tvorby plodov. Okrem glykozidov obsahuje droga flavonoidy, najmä rutín a hyperozid. V najväčšom množstve sa nachádzajú v období nástupu kvitnutia rastliny, kedy je ich obsah okolo 1,5 %. Ďalej sa v listoch nachádza asi 5,5 % trieslovín a okolo 1 % kyseliny askorbovej (vitamín C).

Listová droga sa pre svoju horkú chuť využíva ako amarum – stomachikum pri tráviacich ťažkostiach a ako tonikum. Je súčasťou horkých čajovín a tinktúr. Pri príprave čajov sa dávkuje 0,5 – 1 g drogy, denná dávka je 1,5 – 3 g. Ako nežiaduci účinok môžu prípravky z vachty dráždiť žalúdok a vo vysokých dávkach môžu mať preháňajúci účinok.

RNDr. D. Tekeľová, CSc.


ISSN 1335-9878

Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby