Kola pravá, Cola vera K. Schumann syn.: Cola nitida (Vent.) Schott et Endl. (Sterculiaceae)

Príbuzné druhy: kola končistá, kola zašpičatělá – Cola accuminata (P. Beauv.) Schott et Endl. a kola BallayovaCola cornu.

Vždyzelené stromy pôvodom z tropickej západnej Afriky; dorastajú do výšky 20 m, aj viac. Lesklé vajcovité listy sú do 30 cm dlhé.

Žltkavé kvety majú fialové škvrny. Predmetom záujmu sú plody uložené v troj- až päťdielnom drevnatom mechúrikovom súplodí, ktoré  po dozretí praskne. V každom z nich je  v priemere po päť semien, ktoré sú nepravidelne hranaté. Po uvoľnení zo súplodia ich  biela blanka na vzduchu zhnedne a rozloží sa. Odhalia sa tak hrubé a tvrdé, červené, ružové, zriedka aj biele klíčne listy, ktorých je, podľa rôznych druhov kolových stromov, od dvoch do šiestich. Vypĺňajú takmer celé semeno a sú nositeľmi účinných látok. Iba zvyšok vypĺňa klíčok. Vypraté semená sa sušia na slnku. Oxidáciou sa prítomný  katechín mení na flobafény a katechínové triesloviny; čím sa farba mení do červenohneda. Približný úžitok  z 15 ročného stromu, ktorý má okolo 50 súplodí je 10 až 16 kg semien. Drevine sa v africkom dažďovom pralese darí najmä medzi 7 – 10° severnej zemepisnej šírky. Súčasne rastú takmer po celom kontinente, ale aj na Srí Lanke v Indonézii, Brazílii  na Jamajke a v ďalších oblastiach.

Úžitkovú a liečivú drogu  predstavuje semeno – Colae semen (Colae nuces, syn. Collarum semen, Colae cotyledones, Colarum cotyledones). Obsahuje zmes purínových alkaloidov, predovšetkým kofeín (0,6 – 3 %) a teobromín (do 0,1 %). Puríny sú viazané na kolový katechín (kofeínkolateín – kolatín) a ďalšie katechínové triesloviny (asi 4 %), flobafény, sacharidy (okolo 2,75 %), užitočná vláknina (približne 7,85 %); vo  väčšom množstve škrob (43,53 %), bielkovinové substancie a málo tuku. Produkty kolových semien (tzv. kolových orieškov) patria, popri výrobkoch a nápojoch z  kávových a kakaových plodov ako aj čajových listov, medzi najrozšírenejšie kofeínové pochutiny.

Droga predstavuje najmä mierny stimulans (povzbudzujúci prostriedok) centrálnej nervovej sústavy. Účinok  vzniká predovšetkým inhibíciou aktivity fosfodiesterázy. Celkove sa považuje  za analeptikum (povzbudzuje činnosť životne dôležitých centier), roborans (posilňuje organizmus), tonikum (celkove posilňujúci prostriedok), vazomotorikum (cievohybné pôsobenie) a stomachikum (podporuje chuť do jedenia a trávenie). Charakterizujú ju centrálne aj periférne stimulačné účinky. Kofeín tým, že odstraňuje pocit únavy a vyčerpanosti, zvyšuje psychofyzickú aktivitu, zlepšuje duševnú aj fyzickú činnosť  a  zmyslové vnímanie. Následkom lepšej citlivosti dýchacieho ústredia na pôsobenie oxidu uhličitého sa prehlbuje  respirácia. Účinkuje stimulačne aj na vazomotorické centrá a činnosť srdcového svalu. Na periférne arterioly má vazodilatačný efekt. Napomáha koronárnej cirkulácii a zrýchľuje srdcovú akciu. Celkový efekt na krvný obeh môže byť aj nepriaznivý – ozšírenie koronárnych tepien nemusí stačiť kryť požiadavku myokardu pri zrýchlenej činnosti.

Účinné látky rozširujú mozgové tepny, pričom sa však celkový prísun krvi do mozgu o niečo zníži. Zvýšením cirkulácie v obličkových glomeruloch sa zlepšuje diuréza. Má povzbudivý účinok na priečne pruhované svaly – zvyšuje ich kontraktibilitu a odďaľuje únavu. Na hladké svaly pôsobí spazmolyticky. Po perorálnom podaní kofeínu (resp. prípravkov obsahujúcich drogu) nastáva zvýšené vylučovanie žalúdočnej kyseliny aj pepsínu, podobne ako po histamíne (dá sa tým diferenciálno-diagnosticky dokázať, alebo vylúčiť úplná achlórhydria).

Kofeín je zakázaný  pri hyperacidite a pri vredovej chorobe žalúdka alebo dvanástnika. Kofeín zmierňuje bolesti hlavy, preto sa podáva pri migréne; jeho účinok v tomto prípade  vhodne podporuje kombinácia s ergotamínom. Predpokladá sa, že po užití látok pôsobiacich tlmivo na centrálny nervový systém (napr. morfín, alkohol) pôsobí aj kofeín analepticky – niektorí autori to však pokladajú za diskutabilné. Ako močopudný prostriedok možno kofeín podať aj pri niektorých srdcových a obličkových chorobách; jeho diuretický účinok je však slabší ako má teofylín alebo teobromín.

Priemerná jednotlivá dávka semena je 2 g. Denná dávka nemá prekročiť 4 g. Jednorazové dávky Colae extractum sú 0,25 g. Colae extractum fluidum sa ordinuje v jednotlivých dávkach 2,5 g (až do 5 g). Colae extractum siccum sa užíva v dávke 0,5 – 1 g, pričom denná dávka predstavuje 1,5 – 3 g. Colae tinctura sa dávkuje po 3 – 8 g (maximálne 6 – 10 g); v praxi 1 – 2 ml 3-krát denne.

Zneužívanie kolových prípravkov môže vyvolať poruchy uvažovania, narušiť činnosť obličiek, pečene, testikulárnej enzýmovej aktivity; môže tiež vyvolať tachykardiu, dysrytmiu a hypertenziu. Zasahuje do prirodzenej termoregulácie pri horúčke. Kola je zakázaná v gravidite, pri dojčení, žalúdočných vredoch, alergii na prítomné substancie.

Pri niektorých ochoreniach, ako je zvýšená činnosť štítnej žľazy a  všetky psychofyzické postihnutia so zrýchlením metabolizmu a  hyperaktivitou je užívaní kolových prípravkov kontraindikované. Rovnako je nenáležité podávanie koly a ďalších kofeínových drog deťom a dorastajúcej mládeži.

Dlhšie trvajúce užívanie drogy, pre obsah kyseliny fosforečnej, môže spolupôsobiť na vývoj osteoporózy.

Kofeín – Coffeinum sa ordinuje perorálne 0,05 – 0,25 g pro die; maximálne dávky sú 0,3 g pro dosi a 1,5 g pro die. Kofeín je mitotický jed. Poškodzuje bunkové jadro, ale plazmu nepostihuje. Vo veľkých dávkach zapríčiňuje kŕče. Zvýšenie množstva nad 0,3 g môže paradoxne znižovať psychofyzickú výkonnosť. U citlivých pacientov môžu už malé dávky (0,1 g) vyvolať toxické príznaky (napr. pri hypertyreóze).

Otrava sa prejavuje palpitáciou, anxiozitou, insomniou, cefalalgiou. Postihnutý sa nevie koncentrovať, je rozčúlený, nepokojný, má závraty, niekedy halucinácie, namáhavo dýcha, trasie sa , má búšenie srdca. Vyskytuje sa bolesť žalúdka, vracanie a  trvalé tenezmy na močenie. Pulz je spočiatku rýchly a tvrdý, po začiatočnom  zrýchľovaní slabne a stáva sa nepravidelným. Krvný tlak najprv stúpa, potom klesá. Telesná teplota stúpne až o 1,5 C. Smrteľná dávka kofeínu sa odhaduje na 10 g.

Chronický kofeinizmus je toxikománia prevažne so somatickým postihnutím.

Z galenických prípravkov sa ordinujú: Colae extractum (fluidum), Colae extractum siccum, Colae tinctura, Colae vinum. Priemyselne sa pripravujú  kapsuly a tabletky. V domácej aplikácii je známe modifikované užívanie práškovanej drogy (napr. s medom alebo mliekom), prípadne sa robí  odvar. Niekde sú obľúbené kolové žuvačky. Izolovaný alkaloid kofeín (Coffeinum) tvorí súčasť mnohých farmaceutických prípravkov.

Z drogy sa priemyselne pripravujú osviežujúce  nápoje. V 1 litri kolového nápoja sa nachádza približne 90 – 200 mg kofeínu.

Chybné je  nenáležité konzumovanie  kolových prípravkov (napr. na potlačenie potrebného fyziologického spánku, u pacientov so zvýšeným metabolizmom,  pri viacerých psychických poruchách a počas horúčkových ochorení). Rovnako sú nevhodné  sacharidy, prípadne umelé sladidlá, ktorých niektoré druhy týchto nápojov obsahujú zbytočne veľa.

Najmä v miestach pestovovania a výskytu koly je zaužívané aj užívanie čerstvých semien, prípadne ich žuvanie. Prináša, okrem iných negatív, aj  špinavohnedé sfarbenie zubnej skloviny. Konzumovanie kolových prípravkov sa stalo v niektorých societách súčasťou  spoločenského života. Pozitívne vytláča, (podobne aj  užívanie  kávy a čaju), návyk na alkoholické nápoje.

Poznámka: Podobné účinky ako kofeín má aj teobromín a  teofylín. Purínové alkaloidy sú obsiahnuté aj v rastlinách: Coffea arabica, Theobroma cacao, Thea sinensis, Paullinia cupana (Guarana), Ilex paraguayensis (Maté).  Užívajú sa v nápojových a potravinových prípravkoch  ako stimulačné pochutiny na celom svete.

 


You-Tube kanál Herby

Kanál Herby