Slnečnica ročná - Helianthus annuusSlnečnica ročná (Slunečnice roční), Helianthus annuus L., Astrovité-Asteraceae

Opis: Jednoročná bylina so 60-200 cm vysokou, zriedka hore rozkonárenou stonkou, striedavými, vajcovitými a krátko chlpatými listami. Na konci stonky je úbor so žltými jazykovitými a terč s hnedými rúrkovitými kvetmi. Plod je nažka. Kvitne od júna do októbra.

Výskyt: Pestuje sa na celom svete ako olejnina, krmovina a okrasná rastlina. Pochádza zo Severnej Ameriky.

Zber a úprava: Zbierajú sa kvetné úbory, listy, zrelé semená. Kvietky sa zbierajú na začiatku kvitnutia, ale len jasnožltej farby. Sušia sa rýchlo vo vetrateľných, tmavých miestnostiach. Listy sa zbierajú na začiatku kvitnutia. Hnedé a suché listy sa nezbierajú. Sušia sa voľne bežným spôsobom. Drogu možno uchovávať na suchom mieste 2 roky.

Obsahové látky: V listoch sa nachádza karotén, flavonoidy. V kvetoch flavónové glykozidy, organické kyseliny, horčiny a iné látky. Semená obsahujú bielkoviny, triesloviny, organické kyseliny a značné množstvo oleja.

Použitie: V rovnakom množstve z kvetov a listov rastliny sa pripravuje výluh (tekutý extrakt), ktorý sa používa vo forme horčiny na podporenie trávenia. Zo semien sa priemyselne získava olej, ktorý sa uplatňuje v potravinárstve. Slnečnicový olej nevysýcha. Vo veterinárstve sa olej používa ako zmäkčovadlo a laxatívum. Ďalej pri preplnení a upchatí žalúdka, u vtákov pri tvrdom hrvoli (obstipatio ingluvies), pri koprostáze a obstipácii pažeráka. Pri vonkajšom použití ako zmäkčovací prostriedok a ako základ pri príprave rôznych liekových foriem.

Dávkovanie:

(uvedené v printovom vydaní)


You-Tube kanál Herby

Kanál Herby