Lišajníky tvoria zaujímavú skupinu nižších rastlín spojenú so symbiotickým spolužitím húb (mykobiont) a rias (fotobiont), či siníc (cyanobiont). Sú neoddeliteľnou súčasťou všetkých suchozemských ekosystémov a obzvlášť sú úspešné v extrémnych podmienkach životného prostredia (vysoká nadmorská výška, chlad, teplo, absencia vody).

Niektoré lišajníky sú tiež citlivé činidlá na hodnotenie znečistenia ovzdušia. Lišajníky obývajú extrémne stanoviská, ako sú arktické oblasti, púšte, nájdeme ich na strechách budov, na náhrobkoch, kameňoch, kôre stromov, holej zemi. Rastú veľmi pomaly, niekoľko milimetrov za rok, ale dožívajú sa vysokého veku, priemerne okolo 100 rokov. Mnoho druhov, ich extraktov a samotných metabolitov sa používa na lekárske účely, v parfumérii, kozmetike, dekoráciách, pivovarníctve, vo farbiarskom priemysle a ako potravina.

História

Egypťania v období staroveku používali lišajník Pseudevernia furfuracea na balzamovanie múmií, vďaka jeho konzervačným a aromatickým vlastnostiam. Spomínaný druh sa uplatnil aj v chemickom priemysle, konkrétne pri výrobe parfumov. V provincii Kütahya (Turecko) sa tento lišajník zmiešal s hlinou a prípravok sa používal na rýchle hojenie rán, na liečbu ekzémov aj na liečbu hemoroidov. Ako tonikum pri ochoreniach gastrointestinálneho pôvodu sa používal liek s názvom „Lichen quercinus virde”, ktorý bol importovaný z Európy do Egypta. Išlo o „kokteil“ získaný z troch druhov lišajníkov Pseudevernia furfuracea, Evernia prunastri a Hypogymnia physodes. V Španielsku ho používali pri akútnych ochoreniach dýchacích ciest a na liečbu astmy.

Botanická charakteristika

Lišajník Pseudevernia furfuracea (L.) Zopf patrí do čeľade Parmeliaceae (diskovkovité). Jeho kríčkovitá stielka sa vyznačuje tmavosivou, zamatovou lícnou tvárou a na rube čiernym sfarbením. Zvláštnym obrazom, ktorý ho odlišuje od druhov Evernia a Ramalia. Vidlicovité rozkonárenie stielky dosahuje dĺžku 10 cm a laloky sú široké približne 5 mm. Vrchná strana je pokrytá početnými kolíkovitými alebo rozkonárenými izídiami. Plodnice sú miskovité a zriedkavo sa vyskytujúce...

RNDr. M. Bačkorová, PhD.


Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby