V súčasnosti sú na Slovensku po pestreci mariánskom, skoroceli kopijovitom a rumančeku kamilkovom pestované na väčších plochách aj ďalšie druhy, akými sú levanduľa úzkolistá, nechtík lekársky, mäta pieporná, medovka lekárska a šalvia lekárska.

Levanduľa úzkolistá, levandule lékařská, hluchavkovité (Lavandula angustifolia, Lamiaceae)

Levanduľa úzkolistá, levandule lékařská, hluchavkovité (Lavandula angustifolia, Lamiaceae)Viacročný až trváci poloker, výrazne aromatický, vysoký 0,2 – 0,6 m. Stonka je priama, štvorhranná, rozkonárená, listnatá, v ďalších vegetačných rokoch dolná časť drevnatie. Listy sú podlhovasto kopijovité, celistvookrajové s podvinutým okrajom, pokryté bielymi plstnatými trichómami, prípadne neskôr lysé, 20 – 60 mm dlhé, 2,5 – 5 mm široké. Listene sú kožovité, obráteno vajcovité, hnedé až fi alovo hnedé, dlhé 1 – 3 mm. Súkvetie je usporiadané v 6 – 10-kvetých papraslenoch, nakopených do valcovitého 20 – 80 mm dlhého paklasu. Stopka súkvetia je bezlistá, až 150 mm dlhá.

Kalich je rúrkovitý, žliazkato bodkovaný, dlhý 4,5 – 6 mm. Koruna je rúrkovito zvončekovitá, fi alovo modrá, bielo plstnatá, zvnútra žliazkato páperistá, dlhá 10 – 12 mm. Kvitne v júni až auguste, medonosná.
Plody sú lesklé, hnedé tvrdky. V súčasnosti je pestovanie levandule veľmi populárne, nielen pre liečivé vlastnosti, ale aj pre estetické a dekoratívne. Okrem tohto druhu sa pestujú aj ďalšie: levanduľa širokolistá (Lavandula latifolia), levanduľa korunkatá (Lavandula stoechas), tzv. španielska levanduľa a levanduľa prostredná, tzv. lavandin (Lavandula x intermedia), čo je kríženec levandule úzkolistej a levandule širokolistej. Na kozmetické účely sú vhodné odrody ´Grosso´, ´Dutch´, ´Hidcote Giant´, ale aj tzv. francúzska levanduľa (Lavandula dentata) a i. Obľúbené sú výrobky z levanduľovej silice, ktorá je súčasťou rôznych kozmetických produktov (krémy, mydlá, voňavky aj luxusné parfumy, prísady do kúpeľa a pod.)...


Nechtík lekársky, nechtík lékařský, astrovité (Calendula officinalis, Asteraceae)

Nechtík lekársky, nechtík lékařský, astrovité (Calendula officinalis, Asteraceae)Jednoročná bylina. Celá rastlina je aromatická, pokrytá jemnými, žľaznatými trichómami. Koreň je vretenovitý. Stonka je vzpriamená, rozkonárená, vysoká 0,3 – 0,5 m. Listy sú striedavé, jednoduché; spodné sú úzko obráteno vajcovité až lopatkovité, celistvookrajové, horné sú podlhovasté až kopijovité a svetlozelené.

Kvety sú usporiadané v jednotlivých, stopkatých úboroch na konci stoniek, priemer úboru je 20 – 70 mm. Jazykovité kvety oranžové alebo oranžovočervené, dvakrát dlhšie ako zákrov, pri pestovaných druhoch zmnožené, tvoriace plnokveté formy (Calendula officinalis var. florepleno). Pri plnokvetých formách sa rúrkovité kvety vyskytujú ojedinele, inak bývajú žlté alebo hnedasté. Úbory kvitnú od júna do septembra. Plod je hnedá nažka, niekedy nevyvinutá.

Nažky sú trojkrídle, na chrbte bradavičnaté. Hmotnosť tisíc nažiek je 6,0 – 7,5 g. Klíčivá schopnosť nažiek trvá 3 – 5 rokov...


Medovka lekárska, meduňka lékařská (Melissa officinalis, Lamiaceae)

Medovka lekárska, meduňka lékařská (Melissa officinalis, Lamiaceae)Trváca bylina, rozkonárená, krátko žliazkato chlpatá, prenikavo aromatická (citrónová vôňa), so šupinatým, dužinatým, bohato rozkonáreným podzemkom. Stonka je priama, rozkonárená, riedko chlpatá, štvorhranná, s krížovito protistojnými listami, 0,3 – 0,9 m vysoká. Listy sú široko vajcovité až kosoštvorcové, dlhostopkaté (10 – 30 mm), celistvookrajové, na okraji hrubo vrúbkovane pílkovité až pílkovité, na vrchole krátko končisté, 20 – 70 mm dlhé.

Listová čepeľ je na vrchnej strane sýtozelená, jemne páperistá, na spodnej strane bledšia, takmer holá. Listene sú menšie, tvaru listov, vrúbkované. Kvety sú usporiadané v pazuchách listov, do riedkych, 3 – 6(12)-kvetých papraslenov. Kalich je rúrkovito zvončekovitý, žliazkato chlpatý, 7 – 9 mm dlhý, 13-žilový, dvojpyskový, pričom horný pysk je plochý s tromi širokými vydutými zubmi a dolný pysk s dvoma kopijovitými, ostinkatými zubmi. Tyčinky sú 4, holé, dvojmocné. Kvitne v júni až júli, medonosná, s vysokou produkciou nektáru. Plody sú 4 čiernohnedé, 1,5 – 2,0 mm dlhé, podlhovasto vajcovité tvrdky...

Doc. Ing. M. Habán, PhD.


Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby