Myrtaceae (čeľaď myrtovité) zahŕňa najmenej 140 rodov a približne 3800 – 5650 druhov. Do tejto čeľade sa radí mnoho ekonomicky významných druhov. Niektoré majú jedlé plody (Psidium – psidium, Eugenia – eugenie, Syzygium – klinčekovec/hřebíčkovec, Pimenta – pimentovník a Acca – aka), ktoré sa používajú čerstvé alebo ako korenie. Ďalšie sú zdrojom kvalitného dreva (Melaleuca – kajeput) alebo dreva a silice (Eucalytus – eukalyptus/blahovičník). Nemenej známy a dôležitý je medonosný druh manuka (Leptospermum scoparium – balmín), z ktorého sa v Austrálii a na Novom Zélande získava manukový med. V maorskej tradícii vnímajú manuka ako „ženský“ strom a jeho náprotivkom je „mužský“ strom kanuka (Kunzea ericoides). Tento druh je zdrojom silice, palivového dreva aj medu.

Názov rodu bol odvodený od priezviska nemeckého botanika a lekára menom Gustav Kunze (1793 – 1851). Druhový názov, ericoides, znamená podobné Erica (vřesovec/vresovec). Rastlina najprv patrila do rodu Leptospermum, ale v roku 1983 austrálska botanička Joy Thompson (1923 – 2018) pri podrobnom výskume zistila, že by mala byť v rode Kunzea. V angličtine sa Kunzea označuje ako white tea tree (biely čajový strom), čo súvisí s farbou čerstvo narezaného dreva, ktoré je biele. Pomenovanie „tea tree“ pochádza približne z roku 1770, keď kapitán James Cook a jeho posádka objavovali Austráliu. Narazili pri tom na krík (pravdepodobne Leptospermum), ktorého listy použili namiesto listov čajovníka (Camelia sinensis) na prípravu čaju. Prírodovedec Sir Joseph Banks (1743 – 1820) zbieral vzorky rastlín počas celej cesty...

Iné využitie

MedKunzea ericoides je vhodnou pastvou pre včely, ktorým poskytuje hlavne nektár. Med je podobný manukovému medu. Je svetlo jantárový, v chuti a aróme podobný, ale jemnejší než manukový med. Je čiastočne tixotropný (tixotropia je jav, pri ktorom klesá viskozita medu vplyvom mechanického spracovania) a rýchlo cukornatie. Manukový med a med z Kunzea ericoides obsahujú tie isté látky (kyselina fenylmliečna, 4-metoxyfenylmliečna kyselina, metylsiringát a ďalšie), ale líšia sa ich vzájomnými pomermi.

Drevo

Kunzea ericoides je zdrojom vysokokvalitného palivového dreva. Ale používa aj na údenie, napr. rýb. Popol a drevené uhlie sa extenzívne používali ako hnojivo. Maori z dreva vyrábali bumerangy a kyjak nazývaný waddy. Používal sa v boji jeden na jedného a výzbroj doplňoval štít nazývaný mulga. Pri tomto súboji musia údery smerovať len na hlavu, zásah akejkoľvek inej časti je nefér a proti pravidlám.

Farbenie

V maorskej kultúre sa na výrobu oblečenia používali vlákna získané z Phormium tenax (lenovník novozélandský), ktoré sa farbili na čierno pomocou kôry z Kunzea ericoides. Vlákna sa namáčali spolu s kôrou, a potom sa ponorili do bahna bohatého na železo.

Proti erózii

Korene Kunzea ericoides majú kombináciu vlastností, vďaka ktorým sú obzvlášť dobré pri prevencii erózie pôdy. Korene má nielen silné, ale aj pružné a elastické. Korene nielenže viažu pôdy do hĺbky 0,5 – 1,0 m, ale udržiavajú aj stabilitu tým, že odolávajú pohybu pôdy na svahoch...

Ing. K. Kaffková, Ph.D.


Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby