Rod Cullen (kmeň Psoraleae, čeľaď Fabaceae) tvorí 32 druhov, 26 z nich rastie v Austrálii a 24 z nich je endemických. Jedným z najznámejších zástupcov je Cullen corylifolium (syn. Psoralea corylifolia). Tento taxón patril do rodu Psoralea, ale počas výskumov sa ukázalo, že rod bude potrebné rozdeliť a preklasifikovať. Americký botanik P. A. Rydberg (1860 – 1931) navrhol, že názov Psoralea by sa mal používať pre africké taxóny. A všetky ázijské a austrálske druhy boli združené do jedného rodu, rodu Cullen. Názov rodu Psoralea je odvodený od gréckeho výrazu psoraleos, čo znamená postihnutý svrbením alebo leprou.

Druhový názov corylifolium vznikol spojením slov coryli (podobné lieske) a folium (list). Podrobnosti k názvu Cullen sa mi nepodarilo vypátrať. Latinské názvy sa však často odvodzujú od mien významných osobností a vedcov. Zhodou okolností som narazila na dvoch lekárov s priezviskom Cullen, otca a syna, William (1710 – 1790) a Henry (1758 – 1790), možno práve ich priezvisko bolo inšpiráciou.

Anglické názvy možno rozdeliť do troch skupín. Prvá obsahuje slová Malay (malajský), scurf (šupinatý) a pea (hrášok) v rôznych kombináciách (scurfy pea, Malayan scurfpea, Malaysian scurfpea). Druhá je odvodená od hindského názvu rastliny – Babchi, Bavachi (bawchan seed, bawchee seed plant, Babchi seed). Do tretej skupiny patria menej používané názvy – fountain bush (fontánový krík), Indian bread root (indický chlebový koreň) alebo blackdot (čierna bodka).

Opis

Ide o jednoročnú bylinu vysokú 60 – 150 cm. Stonka je vzpriamená, rozvetvená, riedko bielo chlpatá. Listy sú jednoduché, stopkaté – stopka je dlhá 2 – 4,5 cm, široko vajcovité, 4,5 – 9 x 3 – 6 cm, na oboch stranách takmer lysé s čiernymi bodkami (žliazkami), báza je okrúhla, takmer až srdcovitá, okraj je zvlnený, nepravidelne hrubo zubatý, palisty sú kosákovité, 7 – 8 mm. Súkvetie je husté, tvorí ho 10 – 30 kvetov, kvetná stopka 3 – 7 cm, listene sú blanité. Kalich je dlhý 4 – 6 mm, koruna je modrá až žltkastá. Plod je lysý, má vrchol s krátkym hrotom a nepravidelné mriežkovanie. Semená sú tmavohnedé, obličkovité, veľké približne 3 – 5 x 2 – 4 mm.

Pestovanie a zber

Rastlina rastie ako burina takmer po celej Indii, na niektorých miestach sa pestuje. Rastie v rovinatých oblastiach Indie, hlavne v semiaridných regiónoch Rajastan, Punjab, Uttar Pradesh. Rastlinám sa darí v oblastiach so slabými až strednými zrážkami počas letných mesiacov. Množí sa semenami, ale klíčivosť je nízka. Na zvýšenie klíčivosti sa používajú rôzne postupy, napr. výsev semien v lete (marec – apríl) do teplej pôdy alebo narušenie osemenia mechanicky (prepichnutím) alebo chemicky (namočením do kyseliny sírovej)...

Ing. K. Kaffková, Ph.D.


Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby