Pečeňovník trojlaločný - jaterník podléška, hepatica nobilis garsault  (ranunculaceae) syn. hepatica trilobaPečeňovník trojlaločný. Trváca bylina so stonkou do výšky 15 cm. Kvety sú pravidelné, modré, fialové, ružové, červené, alebo aj biele a patria medzi prvé, ktoré sa na jar ukážu. Pod kvetom je namiesto kalicha trojpočetný praslen celistvo okrajových listeňov. Listy na dlhších stopkách sú trojlaločné celistvo okrajové. Vyrastajú prakticky po odkvitnutí rastliny.

Najčastejšie sa vyskytuje v tieňoch stromových drevín, najmä so zvýšenou vlhkosťou. Tvorí spoločenstvá s pľúcnikom lekárskym a papraďou samčou.

V niektorých európskych krajinách je zákonom chránená. Pre včelárov je užitočná hojnou tvorbou peľu, ale nie medoviny.

Pečeňovník sa ako plno kvetná sorta pestuje aj v záhradkách. Rastlina bola známa aj v stredoveku, keď sa popri liečebnom využití používala namiesto čínskeho čaju.

Drogu predstavuje list ‒ Hepaticae (trilobae) folium. Ako liečebne účinné látky sa uvádzajú: glykozid hepatrilobín, anemonol, anemonín, triesloviny a saponíny. Rastlina podporuje činnosť obličiek; je močopudná ‒ diuretikum.Listová droga sa užíva vo forme odvaru ako močopudný prostriedok pri poruchách tvorby moču a pri jeho spomalenom vylučovaní, pri stagnácii moču a tvorbe piesku alebo konkrementov (bez obštrukcie močových ciest).

Droga sa pre obsah anemonínu, ktorý má tuberkulostatické účinky, môže adjuvantne podávať (popri tuberkulostatikách) pri špecifickom postihnutí urotraktu.

Pri príprave odvaru sa uvádza jednotlivá dávka 2 g drogy. Zápar sa pripravuje z 1 kávovej lyžičky na šálku vody; pije sa 2 – 3krát denne. Obyčajne sa kombinuje so silnými potenciujúcimi rastlinami.

Pri terapeutických dávkach sa nezistili nijaké škodlivé účinky. Rastlina je súčasťou liečivých čajovín.

Pečeňovník zaujme nevtieravou krásou, aj keď v liečivých vlastnostiach nemôže súťažiť s povolanejšími rastlinami. Je to ako s niektorými ľuďmi, ktorí sú užitoční a obľúbení v mnohom, ale nemôže to platiť pre všetko.

MUDr. K. Mika


Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby