V súčasnosti majú ľudia voči medicíne, lekárom a nimi nasadenej liečbe stále viac a viac skeptický postoj. V nemocniciach môže ľahko dôjsť k nakazeniu pacienta patogénmi multirezistentných kmeňov, alebo sa pacient stane obeťou nesprávnej diagnózy a liečby s nežiaducimi, vedľajšími účinkami.

Profesor Jürgen Fröhlich, riaditeľ oddelenia klinickej farmakológie Vysokej školy zdravotnej v Hannoveri, na základe početných vedeckých štúdií vypočítal, že v nemeckých nemocniciach na oddeleniach internej medicíny, ročne zomrie 58 000 pacientov na následky nežiaducich, vedľajších účinkov liekov. Preto je dnes dôvera v prírodu oprávnená a práve bylinám sa pripisuje mocná liečivá sila, o čom vraví staré príslovie: „Nič nemá toľko liečivej sily ako minerály, rastliny a liečivé slovo“. Dodnes je účinných mnoho rád ľudových liečiteľov, tzv. babičkiných rád, ale v dôsledku objavovania nových chemických liečiv sa dostali do ústrania. Každý národ a každá kultúra má svoju tradičnú medicínu vychádzajúcu zo skúseností predkov mnohých generácií, zakorenenú v miestnom životnom prostredí.

Candida albicans ako patogén

Aj napriek tomu, že Candida albicans je fyziologickou súčasťou zdravého organizmu, môže spôsobiť infekcie, ktoré sú väčšinou limitované na sliznici a koži (povrchové kandidózy). Môže však napádať aj krvný obeh (kandidémia) a následne spôsobiť invazívnu, diseminovanú kandidózu – kvasinka kolonizuje vnútorné orgány. Hoci povrchové kandidózy majú vysokú incidenciu a morbiditu, nie sú letálne, na rozdiel od systémových, život ohrozujúcich kandidóz. V súčasnosti čoraz viac stúpa incidencia kandidóz, čoho dôkazom je aj fakt, že kvasinka sa radí na 4. miesto v zozname patogénov spôsobujúcich nozokomiálne infekcie. V dôsledku opakovaného užívania tých istých liečiv, citlivosť kvasiniek voči danému liečivu klesá. Následný vznik rezistencie predstavuje veľkú prekážku pri liečení pacienta. V takýchto prípadoch neprekvapí, keď ľudia najprv siahnu po prírodných liečivách, až potom zájdu k lekárovi. Veľký prísľub do budúcnosti v terapii kandidóz však predstavujú rastlinné silice, ktoré sa v súčasnosti stávajú hlavným predmetom skúmania...

Ľudová medicína poskytuje zopár účinných rád, ako sa chrániť voči onychomykózam: Účinný je zásyp s koloidnou sírou alebo aktívnym uhlím, ktorý pohlcuje vlhkosť, a tým bráni patogénom v množení a v raste. Môže sa nasypať aj do ponožiek alebo topánok.  Vždy po návrate domov je vhodné čo najskôr si umyť nohy, alebo si aspoň vyzuť ponožky. Pri práci v kancelárii sa odporúča so sebou nosiť čistý pár ponožiek, predovšetkým v teplom letnom počasí.  Koža okolo nechtov je prirodzenou bariérou chrániacou nechtové lôžka pred patogénmi, preto by sa nemala strihať.

Ľudové liečiteľky predkladajú rady, ako sa chrániť voči vzniku kvasinkovej mykózy: Na noc sa odporúča spať bez spodnej bielizne, vo voľnej košeli. Má to svoj opodstatnený význam. Vlhké teplé prostredie v záhyboch okolia genitálií prospieva množeniu kvasiniek, ale dostatočným prísunom vzduchu sa zabráni prepuknutiu infekcie.  Priliehavé nohavice sú ďalšou vhodnou šancou, ktorá napomôže kvasinke sa premnožiť. Po príchode z plavárne si treba ihneď vyzliecť plavky. Pošva by sa nemala umývať mydlom ani horúcou vodou, aby sa z nej neodstránil povlak, ktorý bráni kvasinkám v množení. Vyhýbať sa používaniu parfumovaných tampónov, intímnych dezodorantov či sprchových mydiel. Chemické aromatické látky môžu podráždiť jemnú pokožku a zapríčiniť kvasinkové množenie. V profylaxii pred premnožením kvasinky treba venovať pozornosť celkovej obranyschopnosti organizmu. Na posilnenie imunitného stavu pacienta sa odporúča užívať výťažok z echinacey (Echinacea purpurea) 3-krát denne. Postačí kvapka koncentrovaného výťažku zriedená v šálke vody. Po 2 týždňoch je potrebné kúru prerušiť a znova ju začať po 14 dňoch....

Mgr. M. Proškovcová, doc. MVDr. E. Čonková, PhD., MVDr. M. Harčárová, PhD.


Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby