Dang Gui (tangkuej) je čínsky názov pre „ženský ženšen“, alebo inak povedané pre angeliku čínsku. Staré texty písané formou znakov hovoria, že Dang znamená „treba“, a Gui zasa „vrátiť sa, alebo návrat“. Dá sa teda povedať, že názov tejto vysoko cenenej rastliny tradičnej čínskej medicíny odkazuje na symbol veľkej potreby „návratu domov“. A to konkrétne návratu krvi, ktorá má vo východnej filozofii nesmierny význam. Angelika ju dokáže do organizmu jednak dopĺňať, ale aj oživovať jej tok, takže sa krv navracia všade tam, kde má byť a kde jej z dôvodu ochorenia nie je dostatok. Tak vraví čínska tradícia.

Botanický opis

Podľa záznamov z herbárov ide o viacročnú rastlinu dorastajúcu do výšky 40 – 100 cm. Pre rastlinu je charakteristická červenozelená pozdĺžne ryhovaná stonka, pokrytá jemne plstnatými listami s pílkovitým okrajom. Kvitne v lete medzi 6. a 7. mesiacom roka a plody možno zberať prakticky celé leto až do septembra. Kvety tvoria strapcovité súkvetia – okolíky bielej farby. Ojedinele však môžu byť sfarbené aj do červena. Plodmi sú krídlaté dvojnažky. Koreň je významnou časťou tejto liečivej rastliny a práve on sa rôznymi spôsobmi spracúva a aplikuje. Pre potreby TCM (tradičnej čínskej medicíny) sa používa koreň z trojročných rastlín, ktorý sa vykopáva koncom jesene alebo začiatkom zimy. Zbaví sa nečistôt a tenkých bočných korienkov a nechá sa niekoľko dní odstáť. Potom sa takto nazbierané korene údia v dyme až do zhnednutia. Neskôr sa narežú na plátky a ešte sa nechajú voľne dosušiť.

Použitie a účinky z pohľadu TCM

Okrem celého koreňa sa zvlášť sušia aj jeho jednotlivé časti s príznačným pomenovaním: hlava, telo a špička (chvost). Pričom každá časť sa vyznačuje charakteristickým pôsobením a účinkom. Hlavová časť koreňa má lepšiu schopnosť zastavovať krvácanie v dolnej časti tela a rozbíjať zrazeniny. Stred vyživuje a harmonizuje krv, kým chvost rozhýbava krv a rozbíja zrazeniny. Odhliadnuc od rozdelenia koreňa na jednotlivé časti možno povedať, že sa koreň angeliky čínskej používa v štyroch základných tradičnočínskych indikáciách:

  • dopĺňa krv   
  • oživuje krv a harmonizuje menštruáciu   
  • zastavuje bolesť  
  • „zvlažuje črevá“ – pomáha odstrániť zápchu.

Aktuálny výskum a obsahové látky Angelica sinensis

Hlavnými obsahovými látkami sú štruktúrne rôznorodé skupiny biologicky aktívnych látok: furanokumaríny: bergaptén, imperatorín, psoralén, oxypeucedanín, silica: (E)ligustilid, (Z)ligustilid, (Z)6,7epoxyligustilid, (E)butylidénftalid, angelicid, (Z) butylidénftalid (ftalidy), karvakrol, cisßocimén (monoterpény), safrol, izosafrol, izoeugenol (fenylpropanoidy), polysacharidy obsahujúce galaktózu, arabinózu, ramnózu, kyselinu galakturónovú a kyselinu glukurónovú, fenolové kyseliny: kyselina ferulová (minimálny obsah vo vysušenom koreni by mal predstavovať 0,05 %) a kyselina vanilová....

PharmDr. K. Rendeková, PhD.


Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby