V americkej publikácii The amateur‘s kitchen garden, frameground and forcing pit zameranej na pestovanie liečivých aromatických a koreninových rastlín z roku 1877 autor radí: „Je dobré, ak má hospodár veľké záhony všetkých potrebných rastlín, aby mohol pozbierať adekvátne množstvo na sušenie, skladovanie alebo výrobu kozmetiky či iné účely, ale je vhodné, aby mal aj menší „kuchynský“ záhon, aby si tam mohla pani domu bez problémov kedykoľvek zabehnúť. Je dobré, ak je tento záhon nielen užitočný, ale aj dekoratívny, takže na jeho konci by mali byť napr. ruže/růže (na výrobu osviežovača vzduchu), kapucínka/lichořeřišnice (na nakladanie), vavrín/vavřín (do omáčok), panašovaná ruta/routa (ktorá je rovnako dobre použiteľná na liečenie ako zelená) a Calycanthus floridus (kvôli jeho korenistej vôni)“. Calycanthus floridus je v Európe známy ako okrasná rastlina, ale v minulosti sa používal aj ako liečivá rastlina.


Úvod

Calycanthaceae je malá čeľaď, ktorá zahŕňa štyri rody: Chimonanthus, Idiospermum, Sinocalycanthus a Calycanthus. Rod Calycanthus je malý, patria do neho štyri druhy: C. brockianus, C. chinensis, C. occidentalis a C. floridus. Odborný názov Calycanthus vznikol z dvoch gréckych slov, kalyx (kalich) a anthos (kvet), a poukazuje na skutočnosť, že obe časti majú rovnakú farbu. Druhové meno floridus znamená kvetnatý. Členovia kmeňa Cherokee ho označovali ako kanélskă. Calycanthus floridus (kalykant floridský / sazaník květnatý) našiel a opísal britský prírodovedec Mark Catesby (1683 – 1749) v Južnej Karolíne, prvú ilustráciu tohto druhu publikoval roku 1730. Prirodzeným areálom výskytu sú lesy, brehy potokov a údolia v juhovýchodnej časti USA, od Virgínie až po Alabamu. V angličtine má rôzne názvy, ktoré sa často odkazujú na intenzívnu vôňu (každému však pripomínala niečo iné)  sweet shrub (sladký ker), strawberry bush (jahodový ker), pineappleshrub (ananásový ker). Ďalším, menej používaným názvom je camphor wood (gáfrové drevo), ktoré používajú len niektorí apalačskí bylinkári. Historickými a menej používanými sú aj názvy bubby flowers, bubbyblossoms alebo bubbyshrub. Bubby je anglický hovorový výraz (používaný okolo roku 1686) pre prsia, príbuzné slová sú napr. nemecké bübbi. Legendy hovoria, že ešte pred érou pravidelných kúpeľov a deodorantov si ženy do korzetu zastrkovali kvety kalykantu, a to viedlo k označeniu bubby flowers. Najčastejšie používaný anglický názov je Carolina allspice. Slovo allspice by dalo preložiť ako „všehochuť“, čiže sa tak označujú rastliny, ktoré svojou vôňou pripomínajú viac druhov korenia. Názov bez prívlastku, samotné allspice, patrí úplne inej rastline Pimenta dioica (pimentovník pravý). V USA sa však obyčajne rastliny s podobnými vlastnosťami, v tomto prípade vôňu pripomínajúcu viac druhov korenín, nazývajú rovnakým názvom. Aby sa názvy potom neplietli, pridáva sa prívlastok (napr. naznačujúci pôvod – štát Južná Karolína)  a tak vzniklo Carolina allspice.

Opis

Kalykant je opadavý ker 1 – 3 m vysoký, celý výrazne aromatický (korene, vetvičky, kvety aj listy). Mladé vetvičky sú plstnaté, obvykle so svetlými lenticelami. Protistojné listy sú celookrajové, široko vajcovité až podlhovasté, 5 – 12 cm dlhé, na rube šedozelené a husto chlpaté. Kvety sú až 5 cm široké, sýto červenohnedé, aromatické, vyrastajú jednotlivo na konci bočných vetvičiek. Kvet tvorí 15  30 okvetných lístkov, 10  18 tyčiniek, piestiky sú voľné...

Ing. K. Kaffková, Ph.D.


ISSN 1335-9878

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby